Čistka v ruské armádě i tajné službě. Putin zuří kvůli neúspěchu na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin (Adobe Stock)

Ruský prezident Vladimir Putin | FOTO: Adobe Stock

Ruský prezident Vladimir Putin zahájil čistku mezi armádními generály. S odvoláním na ukrajinské zdroje to tvrdí washingtonské analytické pracoviště Institut pro studium války (ISW). Podle něj se zatýká i v ruské tajné službě (FSB).

Šéf ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov odhaduje, že Putin kvůli neúspěchu na Ukrajině nahradil nejméně osm generálů. V pátek byli také podle ukrajinských zdrojů v domácím vězení šéf 5. oddělení FSB Sergej Beseda a jeho zástupce Anatolij Bojuch.

()

Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu 24. února. Jeho armáda obléhá několik měst a snaží se přiblížit se ke Kyjevu. Útočí ale také na civilisty a civilní cíle a má podle ukrajinské strany značné ztráty.

Podle světových tiskových agentur, které se opírají o americké a evropské představitele a analytiky, Rusko operaci špatně naplánovalo a má chybnou taktiku. Nevylučuje se ani neochota ruských vojáků bojovat.

Ukrajinská tajná služba SBU v sobotu na sociální síti Telegram s odkazem na muže, kterého označuje za zajatého ruského vojáka, uvedla, že Putin nevěří vlastní armádě a uchyluje se ke stalinským represím. V řadách ruských vojáků se začaly vyskytovat nepokoje, tvrdí ukrajinská kontrarozvědka.

Podle zajatého Rusa prý velení ruské armády obnovilo praxi popravčích čet, které následují hlavní síly a likvidují ty, kteří chtějí dezertovat. SBU píše, že podle výpovědi zajatce si ruští vojáci s hlubším postupem na Ukrajinu začínají uvědomovat, že nejsou na mírové misi.

“Byli jsme ale upozorněni, že se nevrátíme, protože nás sledují a zabíjejí dezertéry, kteří se snaží vrátit domů,” tvrdí podle SBU zajatec. U Oděsy na jihu Ukrajiny se vzbouřilo 600 příslušníků námořní pěchoty a odmítlo se vylodit, protože pochopili, co se děje, uvádí se dále ve zprávě SBU, podle níž je ruská armáda demoralizovaná.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články