Čistka ve Správě Pražského hradu. Před volbami skončili dlouholetí vedoucí

Kancelář prezidenta republiky v posledních měsících propustila a odvolala vedoucí pracovníky Správy Pražského hradu (ČTK)

Kancelář prezidenta republiky v posledních měsících propustila a odvolala vedoucí pracovníky Správy Pražského hradu | FOTO: ČTK

Z vedení Správy Pražského hradu bylo v posledních měsících odvoláno několik vedoucích oddělení a odborů bez jasného zdůvodnění, píše server iRozhlas.cz. Změny podle hradního mluvčího Víta Nováka nesouvisí s lednovými volbami hlavy státu a vysvětluje je jako úsporná opatření.

Kancelář prezidenta republiky v posledních měsících propustila a odvolala vedoucí pracovníky Správy Pražského hradu. Jednalo se přímo o jejího ředitele Ivo Velíška, ale i pět vedoucích odborů. To, že by změny souvisely s blížícími se volbami nové hlavy státu, ale hradní mluvčí Vít Novák popírá. Jedná se prý o finanční úspory a zlepšení fungování Správy Pražského hradu v mnoha oblastech.

(Týdeník FORUM)

Správa Pražského hradu je apolitická

„Správa Pražského hradu je apolitická, tedy ji nelze spojovat s mandáty jednotlivých prezidentů republiky. V případě Kanceláře prezidenta republiky se část úřadu obměňuje, avšak i zde řada zaměstnanců působí kontinuálně bez přímého navázání na jednotlivé prezidentské mandáty,“ uvedl pro server iRozhlas.cz mluvčí Hradu Vít Novák. 

Podle kancléře bývalého prezidenta Václava Havla se ale jedná o nestandardní postup. „Dělat něco takhle zásadního pár měsíců před uplynutím dvou mandátů není šťastné, je to neefektivní a svádí to k různým pohledům,“ doplnil Ivo Mathé. Odvolané osoby přitom nebyly spjaté s obdobím prezidentství Miloše Zemana. Tři z pěti byli ve své pozici déle než 12 let.

Podle serveru iRozhlas.cz se všichni ti, kteří v uplynulých týdnech přišli o svou funkci, shodují, že oficiálně od nadřízených žádný důvod svého konce neslyšeli. Například v případě Ivo Velíška nebyl udán důvod jeho odvolání ani v Rozhodnutí o odvolání samotném. Až zpětně kancléř Vratislav Mynář uvedl, že k odvolání přistoupil na základě dílčího auditu Národního kulturního úřadu.

Bez očividného důvodu byli odvoláni například také vedoucí servisního odboru Hradu Martin Dittmann, nebo vedoucí Oddělení provozu zámku Lány Michaela Javůrková. „Jsem na překážkách do ledna, byl jsem odvolán tak jako ostatní kolegové. Důvod mi nebyl sdělen,“ nastínil svůj odchod donedávna vedoucí servisního odboru Hradu Dittman.

S radostí jsem odmítl

Svou funkci opustil i vedoucího kulturního odboru Václav Beránek. Ten ale rezignoval sám potom, co byl seznámen s představou o jeho budoucí spolupráci s kanceláří prezidenta. „S radostí jsem odmítl. Když mi dal na výběr, jestli chci být odvolán, nebo rezignuji, tak jsem si vybral rezignaci,“ uvedl pro iRozhlas.cz Beránek.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Dalším, kdo odchází z funkce, je dlouholetý mluvčí Správy Pražského hradu Jan Pastor, který se tak rozhodl v reakci na sérii nezdůvodněných odvolání. Výjimkou mezi nimi je Ředitel Lesní správy Lán Miloš Balák, který na funkci rezignoval bez udaného důvodu. Ve funkci měl ale stejně skončit kvůli soudně uloženému zákazu činnosti v organizacích, které spravují státní majetek. Ten mu byl nepravomocně uložen za manipulaci se zakázkami a porušení povinností při správě majetku v kauze těžby kamene v Lánské oboře.

Změny ve správě Hradu ale nejsou jen personální, týkají se i pracovišť a kompetencí jednotlivých oddělení. Bývalý vedoucí kulturního odboru Václav Beránek se domnívá, že tyto změny mají za následek, že jsou zaměstnanci Hradu pod časovým tlakem kvůli náročnosti úkolů. „Bez ohledu na schopnosti nebo možnosti jednotlivých pracovníků se zadávají úkoly, které jsou v daných termínech nesplnitelné. Všichni, kdo s tím mají problém, jsou vystaveni velmi nepříjemnému nátlaku,“ uvedl pro iRozhlas.cz.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články