Nový ředitel GIBS Radim Dragoun splňuje očekávání, které do něj vkládá premiér Babiš. Provádí plošné čistky a desítky odcházejících policistů nahrazuje spolehlivými kádry. Zaměřil se na vyšetřovatele Čapího hnízda, zatímco k šetření odložení únosu premiérova syna se staví velmi laxně.
[ctete postid=“235017″ title=“Babiše mohou potopit bankéři z HSBC. Za majitele Čapího hnízda označili Agrofert“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2016/01/Čapí-hnízdo-385×230.jpeg“ excerpt=“V lednu proběhlo další kolo výslechů v kauze Čapí hnízdo. Vyšetřovatelé si předvolali “ permalink=“http://forum24.cz/babise-mohou-potopit-bankeri-z-hsbc-za-majitele-capiho-hnizda-oznacili-agrofert/“]235017[/ctete]
Radim Dragoun poskytl rozhovor serveru iROZHLAS (21. 2. 2019) půl roku po nástupu do funkce. Zatím se profiluje hlavně reorganizací Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), kterou mu schválil premiér Andrej Babiš. Její součástí jsou rozsáhlé čistky, kdy vyměnil pět ze třinácti krajských ředitelů a dosazuje na tyto posty „spolehlivé“ lidi. Přiznal, že inspekci loni opustilo 45 lidí, což nesvědčí o přílišné stabilitě úřadu.
Krajské čistky
„Všichni vedoucí byli na základě reorganizace odvoláni, protože došlo k rozšíření jejich pravomocí. Někteří původní vedoucí se přihlásili do výběrových řízení a obhájili své posty, ale nezastírám, že jsem některým říkal, že zcela s jejich prací nejsem spokojený a rozhodli se nepokračovat,“ vysvětlil Dragoun.
Na GIBS naopak nastupují policisté mimo jiné z bývalého Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachty, chráněnce premiéra Andreje Babiše. Nejvyššího postavení z nich dosáhla Pavlína Foglar Marušincová, která se stala Dragounovou náměstkyní.
„Chtěl bych být garantem solidnosti a férového přístupu inspekce,“ říká nový ředitel. Zatím to vypadá tak, že bude spíše garantem představ vkládaných do něj spřízněnými státními zástupci, policisty a premiérem Babišem, kterého zajímá jediné – aby ho už policie „neobtěžovala“ jakýmkoli vyšetřováním.
Na tom se tvrdě pracuje. Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) pod novým vedením Jiřího Mazánka premiérovy kauzy odkládá (korunové dluhopisy Agrofertu, prodej společnosti Profrost), zatímco GIBS se v poslední době zaměřila na hlavního vyšetřovatele Čapího hnízda Pavla Nevtípila. A to hned ve dvou liniích, které mají být ukončeny „shodou okolností“ zhruba v téže době jako šetření padesátimilionového dotačního podvodu Babišovy luxusní farmy, tedy letos na jaře.
První linie
V lednu se začala GIBS zabývat rozsudkem Vrchního soudu v Praze v kauze tunelování společnosti Neograph Vladimírem Sittou mladším, ve kterém se objevily pasáže zpochybňující nestrannost jejího vyšetřovatele Nevtípila. Tuto kauzu často používal premiér ke znevěrohodění vyšetřování Čapího hnízda, což do tohoto scénáře pozoruhodně zapadá.
„Analyzujeme došlé informace, které se ho týkají,“ přiznal Dragoun v rozhovoru. „Tou novou informací je zprošťující rozsudek v kauze Neograph, který konstatuje, že mohlo dojít k účelovému ovlivňování této kauzy,“ dodává.
Nezmiňuje už, že tyto informace většinou z odposlechů byly už jednou v minulosti prověřovány a pro nedostatek důkazů odloženy. „Žádný definitivní závěr v této věci ještě nepadl. Řekl bych, že to bude v řádu měsíců,“ doplnil.
[ctete postid=“232011″ title=“Novinka na e-shopu FORUM: Knihy Jaroslava Kmenty“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/05/FN0C4952-385×230.jpg“ excerpt=“Známý investigativní novinář Jaroslav Kmenta napsal několik velmi úspěšných knih. V “ permalink=“http://forum24.cz/novinka-na-e-shopu-forum-knihy-jaroslava-kmenty/“]232011[/ctete]
Dragounovi nepřipadá divné, že vyšetřovatele Nevtípila na GIBS udal jeho nadřízený Jan Ptáček, nový ředitel pražské policie, zatímco jeho předchůdce Miloš Trojánek vyšetřovatele Čapího hnízda před politickými tlaky bránil.
„Pokud ředitelství cítilo potřebu nám rozsudek postoupit, tak tomu rozumím. My jsme ale nečekali, až nám ho pošlou. Věděli jsme, že tato kauza probíhá a že tam mohou být informace, které pro nás budou zajímavé. Pro nás to tedy nebyla žádná novinka,“ přiblížil svoji iniciativu v této věci.
Současně přiznal, že není příliš obvyklé, pokud GIBS sleduje rozsudky soudů. V tomto konkrétním případě to však považuje za „legitimní a žádoucí“. Za touto horlivostí je až příliš okatě cítit zájem premiéra, který ho do funkce jmenoval.
Druhá linie
Ředitel GIBS se vyjádřil i k druhé linii prověřování komisaře Nevtípila v souvislosti s úniky z kauzy Čapí hnízdo na twitterovém účtu Julius Šuman. Inspektoři chtěli loni v létě po odchodu Michala Murína kriminalistům odebrat otisky prstů a DNA a vyšetřovací spis, což Nevtípil odmítl. Postup inspektorů ovšem vyvolával dojem cíleného zastrašování.
„V této záležitosti prověřujeme řadu podání. Většina těch kauz není pravomocně skončena – mělo by to být rovněž v řádu měsíců,“ uvedl Dragoun.
Únos Babiše juniora
Zatímco v kauzách dotýkajících se vyšetřovatele Čapího hnízda GIBS postupuje velmi aktivně, nedá se totéž říci o šetření odloženého únosu Andreje Babiše mladšího, který sám policii ohlásil z Ukrajiny loni v lednu. Pochybností je přitom celá řada a bizarní případ podezřele utichá.
Stále není jasné, proč tuto kauzu dostali procesně nepříslušní kriminalisté z Obvodní policie Prahy 1, a nikoli vyšetřovatelé Čapího hnízda, kteří neúspěšně usilovali o předvolání premiérova syna k výslechu. Proč policisté jednali jen s Babišovými právníky, přestože byl premiérův syn urychleně převezen z Ukrajiny do Bratislavy? Proč případ rychle odložili, aniž osobně vyslechli oznamovatele únosu, což je zcela v rozporu s pravidly šetření podobných případů? Proč nebyli zapojeni dozoroví státní zástupci?
Dost pochybení a nesrovnalostí na to, aby byla v normální situaci vyvozena osobní zodpovědnost. Co na to ředitel Dragoun?
„Ono je to vždycky o vyhodnocení kontextu a věrohodnosti informace. Po roce je vždycky člověk hodně chytrý, ale je otázka, jak by se zachoval v té chvíli a v té situaci. Já proto skutečně nechci předjímat, jestli to byl postup správný, nedbalý nebo účelový. To bude věcí prověřování,“ vyjádřil se krajně neurčitě, což předznamenává výsledek.
Netransparentní výběr
Vlastně to nikoho nemůže překvapit. Dragoun byl jmenován ředitelem GIBS loni v září po vynucené rezignaci Michala Murína. Za velmi netransparentních okolností ho doporučila Babišova výběrová komise při Úřadu vlády. Už několik týdnů před jejím konečným rozhodnutím v médiích kolovalo Dragounovo jméno jakožto favorita úzké skupiny státních zástupců, policistů a vládních politiků, což se nakonec potvrdilo.
[ctete postid=“236088″ title=“Tomanova protipolská kampaň je v zájmu agrobaronů. Obrací se ale proti nim“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/02/Toman-Semerád-385×230.jpeg“ excerpt=“Ministr zemědělství Miroslav Toman využil skandálu s polským hovězím k masivní “ permalink=“http://forum24.cz/tomanova-protipolska-kampan-je-v-zajmu-agrobaronu-obraci-se-ale-proti-nim/“]236088[/ctete]
Dragoun následně přiznal, že se v průběhu výběrového řízení sešel s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem a pražskou vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou, kteří podle jeho slov vyslovili názor, že by si ho uměli na místě ředitele GIBS představit. Předtím působil jako ústecký státní zástupce a dlouhodobě se s Bradáčovou zná.
Tyto indicie prozrazují, že výběr ředitele GIBS probíhal velmi podivným způsobem, a zpochybňují legitimitu výběrového řízení. Zároveň posilují ty názory, že se vedení státního zastupitelství snažilo dostat inspekci fakticky pod svoji kontrolu, což jí ze zákona nepřísluší. Navíc nový ředitel musí fungovat tak, aby nebyl v rozporu se zájmy premiéra Babiše, který jeho nestandardní výběr podpořil.
Všechny změny zatím nasvědčují tomu, že GIBS postupně přebírá roli bývalého Šlachtova ÚOOZ, tedy úderné policejní jednotky se schopností ovlivňovat citlivé kauzy. Bez vlivu ministerstva vnitra a pod kuratelou státních zástupců a trestně stíhaného premiéra. Výsledky se už dostavují.