Čítanková manipulace z pera lokálního komunisty Zachariáše. Láska k diktátorům pokračuje

Svjatlana Cichanouská v Praze (Alena Spálenská)

Svjatlana Cichanouská v Praze | FOTO: Alena Spálenská

Komunisté předvádějí celých sto let své existence, že na demokracii jen parazitují. Jak mají šanci ji poškodit nebo úplně zničit, udělají to. Proto také ty sympatie ke krvavým diktátorům a politickým podvodníkům.

V Haló novinách (5. srpna) nám předseda OV KSČM Vyškov Filip Zachariáš předvedl, jak vypadá komunistická manipulace s fakty v praxi. Ono je celkem jedno, co si myslí nějaký místní komunistický činovník. Když mu to ale oficiální komunistický tisk publikuje, je to zjevně ukázka, jak komunisté svět vidí. Není ostatně sám, kdo v této straně vykládá nesmysly.

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

Dozvěděli jsme se třeba toto: „V množství informací se dlouho neudržela zpráva o tom, že Svjatlana Cichanouská byla přijata v USA samotným prezidentem Bidenem a že mu předala seznam běloruských podniků, které by měly být potrestány sankcemi. Nepřipadá vám to podobné tomu, co předvádějí v europarlamentu zástupci Pirátů?“

Ne, nepřipadá nám to podobné. Piráti a zástupci dalších stran poukázali na to, že momentální premiér Andrej Babiš (u nás ostatně trestně stíhaný) je ve fatálním střetu zájmů. Ve vysoké funkci a jako činitel moci výkonné vlastní podnikatelské impérium. Jeho angažmá v politice mu umožňovalo (a pořád umožňuje) sahat na peníze, na které nemá nárok. Jím vlastněná média deformují demokratickou soutěž. Evropské audity ukázaly, že je to skutečně tak.

Soudruh Zachariáš pokračuje: „Cichanouská! Sama se prohlásila běloruskou prezidentkou. Kdo je to Světlana Cichanouská? Devětatřicetiletá učitelka a překladatelka, která po odmítnutí úřady kandidatury na prezidenta jejího manžela se údajně rozhodla sama kandidovat. Prý to byla ona, říká, a s ní tzv. demokratický svět, co svolal desetitisíce lidí v loňském červenci na protivládní demonstrace. Jenže tým, který pracoval pro jejího muže, se také hlásí za svolavatele.“

Paní Cichanouská se „sama neprohlásila“ běloruskou prezidentkou. Prezidentem se po zcela zmanipulované frašce vydávané za volby prohlásil jistý Alexandr Lukašenko.

To „odmítnutí kandidatury“ v případě jejího manžela je skutečně bolševický eufemismus. Sergeje Cichanouského prostě zatkli a posadili za mříže.

Dne 7. května na svém kanálu na youtube oznámil, že se hodlá stát kandidátem na běloruského prezidenta. Předtím už byl 6. května zadržen běloruskou milicí. Policisté vyhrožovali, že rozbijí sklo jeho auta, a nepředložili žádné doklady, že jsou skutečně policisté. Policie zatkla i několik dalších lidí z řad jeho spolupracovníků. Cichanouský byl držen v dočasném zadržovacím středisku, oficiálně kvůli účasti na shromáždění v Minsku 19. prosince 2019 proti integraci Běloruska s Ruskem. Ústřední volební komise odmítla zaregistrovat skupinu, která ho kandidovala do prezidentské volby. Jeho manželka se pak rozhodla kandidovat sama a její skupina byla úspěšně zaregistrována. Sergej Cichanouský se stal vedoucím iniciativní skupiny pro sběr podpisů pro účast Svjatlany Cichanouské v prezidentských volbách.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Dne 29. května 2020 byli na severozápadě Běloruska zadrženi její manžel a nejméně osm dalších mužů, když sbírali podpisy, a byli pak obviněni z „organizace nebo přípravy závažného narušení veřejného pořádku“. Ze záznamů a svědeckých výpovědí vyplývá, že byl zadržen po incidentu poté, co ho agresivně pronásledovala žena a dotýkala se ho ve zjevně úmyslném pokusu o provokaci. Dva policisté se poté „připojili k ženě, která pronásledovala Sergeje Cichanouského“, a došlo k potyčce s policií. Ministerstvo vnitra Běloruska uvedlo, že zahájilo trestní řízení pro údajné „násilí proti policistům“. Ačkoli běloruské úřady tvrdily, že policisté byli zraněni, na videozáznamech nejsou žádné důkazy o takovém zranění.

Dne 29. září 2020 bylo na Cichanouského osobním účtu na Telegramu zaznamenáno, že mu byl trest odnětí svobody ve věznici Žodino prodloužen o další dva měsíce. Rozhodnutí bylo vydáno bez slyšení. Dne 30. listopadu byla vazba prodloužena o další tři měsíce. Je obviněn ze závažného trestného činu, za který mu hrozí až 12 let. Do doby, než bude odsouzen, může být držen ve vazbě až 18 měsíců. Vyšetřovací výbor 11. března 2021 dokončil vyšetřování a Cichanouský byl obviněn z toho, že prostřednictvím svého blogu propagoval násilné svržení běloruské vlády a čelí čtyřem obviněním z trestných činů, za které mu hrozí trest až 15 let. Dne 24. června 2021 začal v Minsku jeho soudní proces.

Tak to je dění, kterému komunistický činovník u nás říká „odmítnutí kandidatury“. Český komunista nejspíš věří běloruským úřadům a KGB a splétá konspirační teorie o loutce, kterou manipulují záhadné zákulisní síly. (Tady by udělal lépe, kdyby se podíval na oblíbence komunistů Miloše Zemana a podivného „poradce“ na Hradě Martina Nejedlého, ale to by bylo samostatné téma.)

Eric Drooker

Soudruh Zachariáš v myšlenkách pokračuje: „Zajímavé ovšem je i to, že blogger, údajný novinář, který byl v Bělorusku zadržen v odkloněném letadle, se přiznal k jejich svolávání ze svého varšavského exilu. Prý dostával pokyny odjinud. A ona, tedy Cichanouská, sama? Nabídla jen tvář protilukašenkovskému hnutí. Pak chytře odešla do Litvy, i když se tomu říká úprk, a své lidi, muže a děti, nechala doma.“

To už je skutečně drzost. Novinář Roman Protasevič byl běloruskými úřady vytažen z letadla, když úřady donutily civilní při přeletu Běloruska přistát. Zadržena byla i Protasevičova přítelkyně, ruská občanka. Brát vážně cokoli, co teď kdokoli z těch dvou, kteří jsou vydáni napospas Lukašenkově diktátorské mašinérii, může jen někdo zcela slaboduchý – nebo český komunistický papaláš.

Běloruské prezidentské „volby“ nesměli nezávisle kontrolovat ani sami Bělorusové, natož aby tu možnost měli nějací nezávislí zahraniční pozorovatelé. Byla to stejná komedie jako v Rusku referendum o putinovských změnách ústavy. Věrohodnost celého podniku a jakýchkoli čísel je naprosto nulová. Komunisté ale mají s volebními fraškami čtyřicetiletou zkušenost.

Krvavé potlačování opozičních demonstrací, neumožnění kandidatur, zatýkání a posílání do lágrů, likvidace posledních nezávislých médií, záhadné „sebevraždy“ odpůrců režimu, to všechno se děje v dnešním Bělorusku a Rusku. Pro české komunisty je to ale zřejmě normální. Podlézají cizím diktaturám a možná doufají, že by se to u nás s cizí pomocí mohlo taky zase zavést.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]