Cizáci, žáby a důchodci. Na koho cílí Babišova primitivní rétorika?

Andrej Babiš (Úřad vlády)

Andrej Babiš | FOTO: Úřad vlády

Marketingový tým Andreje Babiše čeká zřejmě nejtěžší mise, kterou pro svého chlebodárce musí splnit. Je totiž třeba vytáhnout hnutí ANO zase na vedoucí místo v předvolebních průzkumech, potažmo ve volbách. K tomu je však nutné přesvědčit voliče, kteří by za určitých okolností byli ochotni premiérovu politickou firmu podpořit a doteď měli jasno o jiném volebním favoritovi. Jak se zdá, nastal čas udělat kampaň prostější, hloupější, zkrátka takovou, aby se chytil i příznivec SPD.

Právě voliči Tomia Okamury totiž mohou Babišovi pomoci se opět dostat do role, v níž by mohl myslet na to, že bude sestavovat i další vládu. Přestože má slíbeno od prezidenta Zemana, že se premiérem stane i za pár měsíců, je třeba si celou situaci trochu pojistit. Navíc je nutné získat co nejvíc mandátů, aby v potenciální koalici hrálo ANO opět dominantní roli.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

O tom, že ve svém projevu ve sněmovně před hlasováním o důvěře vládě Babiš použil slovo cizáci, slyšel snad i ten, koho politika nezajímá. Když totiž cizák káže o tom, že cizáky tu nechceme, působí to nejen zvláštně, ale také trapně. V případě předvolebního projevu ministerského předsedy je v tom navíc cítit pachuť rasismu a xenofobie. 

Přesně tak, jak to mají rádi fanoušci SPD, Lubomíra Volného, Trikolory či skupiny Ortel. Takovéto pseudovlastenecké šťouchnutí do problému, který sice neexistuje, ale rádo se o něm hovoří v putykách po sedmém pivu.

Jak je premiérovým zvykem, úmyslně vyřčené vyjádření nyní svádí na nedorozumění. Zatímco v momentě, kdy dva mrtvé občany ve Vrběticích označil za zboží a posléze se omluvil, teď tvrdí, že cizáci byli přeřek. Zřejmě máme uvěřit tomu, že po legendárním motýle opět nedokázal dobře česky označit to, o čem mluví. Lže, to je jasné každému, kdo premiéra viděl v hysterickém transu, který v něm dokázal vzbudit třeba Miroslav Kalousek. Takového druhého už však poslanecká sněmovna nemá, a tak si může Babiš vyprávět, co chce, a urážet, koho chce.

Revue FORUM (archiv)

Důkazem, že nyní je jeho prioritou přetáhnout co nejvíc voličů SPD, je i twitterový příspěvek, který poutá na nedělní Babišovo Čau lidi. Místo sofistikovaného textu, který Prchalovi spolupracovníci vždy cizelovali k dokonalosti, aby upoutal hlupce i inteligenta, tentokrát přišel výtvor hodný řetězového mailu o chemtrails.

Čau lidi, zašel jsem na pivo. Musíme přesvědčit všechny starší lidi, aby se očkovali. Taky jsem použil slovo cizáci. Přeřek. Ale vy dobře víte, co jsem tím myslel. Příští rok bude průměrný důchod 16 195 Kč. Jo, a točili jsme u jezírka a kvákají tu žáby, napsal někdo za předsedu vlády na jeho twitter. 

Trochu to vypadá jako výplod náhodného generátoru slov a telegramu, spojený s Google překladačem. To je ovšem záměr. Jednoduše, hloupě, bez hlubšího smyslu a úsečně. Stejně, jako to dělá Okamura. Právě jeho deset procent nyní nedá Babišovi spát.

Aspoň polovinu by totiž potřeboval, a proto musí zabrousit do témat, která zatím vždy zvedali spíš extremisté a jejich političtí zástupci. Babiš moc dobře ví, co musí udělat proto, aby se výsledek jeho strany zvedl, a neštítí se použít jakékoliv metody. To nejhnusnější z předvolební kampaně máme zatím před sebou, ale loupež voličů okamurovců už probíhá. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]