Článek Hitler – gentleman se našel, Peroutka ho nepsal

Eric Drooker

Článek nazvaný Hitler – gentleman vyšel, ale v Rudém právu, nikoli v Peroutkově Přítomnosti. Hitlera neoceňoval, naopak odsuzoval útok pravicového agrárního deníku Venkov proti národním socialistům, k nimž měl Peroutka blízko, píše Právo.

Prezident Zeman loni na fóru k holokaustu mluvil o selhání intelektuálů v krizové situaci. „Jeden z největších českých novinářů, Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem ‚Hitler je gentleman‘,“ řekl.

Článek se od té doby hledal. Na předmětný text upozornil deník Právo, historik Jan Galandauer na něj náhodou narazil, když se v Národním archívu věnoval bádání po pozůstalosti československého legionáře jménem Vodička. Pak už ale z prezidentových indicií sedí jen umístění článků „vlevo dole“.

Článek nevyšel v Přítomnosti, ale v Rudém právu, v roce 1936, Peroutka jej nenapsal, článek Hitlera nevyzdvihoval, ale kritizoval, konkrétně se vymezoval proti nepodepsanému textu československých legionářů, kteří v deníku Venkov chválili Hitlera jako příjemného muže, jenž rozhodně nechce rozpoutat válku.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články