Člen Rady ČT Jankovec čelí výhrůžkám kvůli zpravodajství

Eric Drooker

Michal Jankovec, jeden z radních České televize dostává nepřetržitou řadu výhrůžných esemesek a mailů. Říká, že registruje zprávy o možném fyzickém útoku na svoji osobu. Uvedl to v rozhovoru se zpravodajem Svobodného fóra. Důvodem je, že hájí zpravodajství televize o ukrajinské krizi.

Jankovec na zasedáních Rady České televize opakovaně obhajuje objektivitu televizního zpravodajství o válečném dění na Ukrajině. Na každém ze zasedání Rady se totiž odehrává bouřlivá diskuse, při níž zejména radní z levé části názorového spektra za mocné podpory přihlížejících diváků vznášejí ostrou kritiku celkového ladění televize s tím, že v současném rusko-ukrajinském konfliktu straní Ukrajině. Na jednání rady se dostavuje pravidelně skupina asi třiceti občanů, kteří se prezentují jako zástupci veřejnosti a útočí jak na televizi, tak na Radu.

Jankovcovi je jasné, jak problém vznikl. „Kolega Koutný řekl, že kdybychom byli padesát kilometrů od Moskvy, určitě by televize informovala jinak,“ vysvětluje radní. „A já jsem řekl, že je štěstí, že tam nejsme,“ dodává. Od té doby dostává esemesky s výhružkami. „Mám si prý dávat pozor, abych nedostal do huby,“ svěřil se Svobodnému fóru Jankovec.

Podle Jankovce útoky v posledních pár týdnech nabírají na intenzitě. „Na zasedání najednou začala chodit militantní minorita diváků, kteří protestují proti zpravodajství,“ vysvětluje. Na radu je tak vyvíjen obrovský tlak. „Ti lidé nás zřejmě chtějí donutit, abychom nepostupovali podle zákona o ČT. Podle něj se žádná nařízení neporušují,“ myslí si Jankovec. „Zpravodajství je objektivní a vyvážené.“

Ani poslední zasedání 18. února nebylo klidné. Organizovaná skupina protestujících, přes hodinu informovala Radu o svém postoji. Podle názoru některých přítomných stěžovatelů je informování o válce na Ukrajině záměrně zkreslováno v neprospěch Ruska. Současně je prý vedení České televize pod vlivem zastánců neúspěšného prezidentského kandidáta Karla Schwarzenberga a západních tajných služeb. To ovšem ostře omítl místopředseda Rady Jan Bednář.

Parlamentní listy nedávno informovaly o Jankovcově výroku, že zpravodajství České televize se musí řídit doporučeními evropské komise. Levicoví aktivisté na tomto výroku dokládají, že Česká televize slouží Západu a je neobjektivní. Jankovec tuto informaci považuje za zmanipulovanou a vytrženou z kontextu. „Chtěl jsem v časově omezeném prostoru vyjádřit, že tón České televize odpovídá hodnotám, k nimž se přihlásila Česká republika, když vstupovala do Evropské unie.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]