Člen Ruské gardy naléhal na kolegy, aby neposlechli rozkazy proti demonstrantům. Skončil

Gardista Viktor Choržirov. (youtube)

Gardista Viktor Choržirov. | FOTO: youtube

V Burjatsku rezignoval příslušník FGUP „Ochrana“ (Ruské gardy) Viktor Choržirov. Ten naléhal na své kolegy, aby během protestních shromáždění v Ulan-Ude neuposlechli „zjevně trestné rozkazy“.

Dne 15. září se na internetu objevilo Choržirovovo video, na kterém zatýkání na shromážděních označil za nezákonné.

„Vážení kolegové z Ruské gardy, žádám vás, abyste neposlouchali očividně trestné rozkazy. Jste něčí děti, jste něčí bratři, sestry, manželé. Nepřekračujte, prosím, svou autoritu. Jsem si jist, že v naší republice lze vše vyřešit mírumilovně, prostřednictvím vyjednávání.“

Video se rychle šířilo na sociálních sítích a získalo desítky nadšených komentářů.

Následující den oficiální zástupce ruské gardy Valerij Gribakin uvedl, že Choržirov bude disciplinárně potrestán.

„Jak sám vysvětlil, řídil se pouze nejlepšími úmysly a souhlasil s tím, že spíše citově reagoval na výsledky voleb do městské rady města Ulan-Ude, kam kandidoval, ale volby prohrál,“ řekl Gribakin.

V úterý Choržirov na televizním kanálu Dožď oznámil, že se rozhodl dobrovolně ukončit svou práci.

„Napsal jsem prohlášení o své svobodné vůli. Vedení se se mnou setkalo. Nemohu říci, že jsem byl pod nějakým psychologickým tlakem kvůli tomu, že mám s vedením dohodu o mlčenlivosti,“ uvedl gardista.

Ve dnech 9. až 11. září se v Ulan-Ude konaly spontánní shromáždění. Nejprve lidé podporovali šamana Alexandra Gabyševa, který se vydal pěšky do Moskvy, aby „vyhnal Vladimíra Putina“. Později se ke shromáždění připojili zástupci Komunistické strany Ruské federace a požadovali znovuzvolení starosty města. Komunistický kandidát Vjačeslav Marchajev na tuto funkci kandidoval a nebyl zvolen. Demonstranti neopustili centrální náměstí ani v noci a 12. září důstojníci Rossgardy shromáždění rozehnali.

Choržirov je také stoupencem komunistické strany a kandidoval, ale prohrál s kandidátem putinovské strany Jednotné Rusko.

Spory ohledně ruských voleb se týkají nejen svévolného nepřipuštění některých kandidátů, ale také četných podvodů, které se zřejmě odehrály ve volebních místnostech, ale nikdo se vyšetřováním těchto záležitostí vůbec nezabývá.

(Zdroj: ruské stránky BBC.)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]