Člen volební komise Brna oblečen v triku s komunistickými symboly

Člen volební komise v základní škole ve Staré ulici v Brně si při krajských volbách 7. října oblékl bílé tričko s rudou hvězdou, srpem a kladivem.  (ČTK)

Člen volební komise v základní škole ve Staré ulici v Brně si při krajských volbách 7. října oblékl bílé tričko s rudou hvězdou, srpem a kladivem. | FOTO: ČTK

Člen volební komise v základní škole ve Staré ulici v Brně si oblékl bílé tričko s rudou hvězdou, srpem a kladivem. Tajemník městské části Brno-střed Petr Štika to považuje za porušení zákona, který podle něj zakazuje jakoukoli propagaci ve volebních místnostech. Muže proto vyzval, aby se převlékl, což člen komise nejprve slíbil, ale poté neudělal. Štika, podle něhož dotyčný v místě seděl i večer, po poradě s krajským úřadem předá případ přestupkové komisi. Zadokumentovala to i policie.

Dotčeného muže do komise dosadila KSČM. „V zákoně o volbách je, že se nesmí v době voleb v blízkosti místností používat žádné symboly a věci k propagaci. Rudá hvězda na bílém tričku a k tomu srp a kladivo je podle mě propagací KSČM, takže tím jednoznačně porušuje zákon,“ uvedl Štika. Dodal, že se nad oděvem člena komise pozastavovali i někteří občané.

Tajemník na to šel muže osobně upozornit. „Domluvili jsme se, že se převlékne, ale neměl nic u sebe. Šel jsem mu koupit tričko, a když jsem přišel, odmítl se převléknout. Přivolaná policie celý případ zadokumentovala, ale zatím ho neřešila, aby nenarušila volby,“ řekl Štika.

Tajemník se poradil s krajským úřadem. „Shodli jsme se, že podle nás narušuje pořádek ve volební místnosti. Příslušná k řešení situace je předsedkyně volební komise, kterou jsem seznámil s tím, že může člena vyloučit. Ona tak zatím neučinila. Dám to na přestupkovou komisi a budu se snažit, aby to mělo dohru a nestal se z toho precedens. Nicméně volby to nijak neohrozí a to je důležité,“ dodal Štika.

Podle zákona o parlamentních volbách je ve volební místnosti a jejím bezprostředním okolí zakázána ve dnech hlasování „volební agitace pro politické strany, politická hnutí, koalice a kandidáty“. Sankci zákon přímo nestanoví. Trestní zákoník však počítá se sankcemi za maření přípravy a průběhu voleb.

V Jihomoravském kraji kandiduje ve volbách 21 stran, hnutí a uskupení. Před čtyřmi lety vyhrála ČSSD před KSČM a KDU-ČSL. Mezi 65 zastupiteli je ještě ODS a TOP 09 se Starosty pro Jihomoravský kraj. Koalici vytvořila ČSSD s KDU-ČSL, hejtmanem je sociální demokrat Michal Hašek (ČSSD).

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com