Členka Pussy Riot chystá představení o Putinových vězních

Eric Drooker

Naděžda Tolokonnikovová, někdejší vůdčí členka ruské punkové skupiny Pussy Riot, se chystá zúročit skoro dva roky, které si odpykala v ruských věznicích. Na podzim chystá v Londýně experimentální představení, ve kterém divákovi za 50 liber (asi 1456 Kč) dopřeje cítit se jako vězeň v Rusku Vladimira Putina.

Tolokonnikovová se spolu s britskou divadelní společností Les Enfants Terribles chystá od listopadu v londýnské galerii Saatchi šest týdnů hrát ve hře Inside Pussy Riot. Má vyprávět o rouhavém vystoupení kapely před oltářem moskevské katedrály Krista Spasitele s „punkovou modlitbou“ Bohorodičko, vyžeň Putina, o ještě skandálnějším soudním procesu a o dalších osudech členek skupiny. Hra má být ale nejen o slavném protestu v předvečer prezidentských voleb, ale i o absurditách ruské byrokracie či ustavičném ponižování a týrání vězňů.

„Ve hře předvedeme soudní síň, cely i samovazbu. Veřejnost dostane příležitost vše si prožít v Londýně a dozví se, jaké to je být odpůrcem autoritářského režimu,“ řekla Tolokonnikovová novinářům. „Chci se podělit o svou zkušenost a ukázat, proč všichni musíme bránit svobodu, dokud to ještě jde, protože není věčně daná, ale je možné ji v jednom okamžiku ztratit. Není to výlučně o Rusku,“ dodala. Angažování sice může vést k utrpení, ale podle umělkyně také skýtá uspokojení z možnosti měnit svět, poznamenal polský list Gazeta Wyborcza.

Peníze na představení se ruská performerka snaží získat pomocí serveru Kickstarter, konečným cílem je vybrat 60 000 liber (asi 1,75 milionů Kč). Příspěvek ve výši 5000 liber (asi 145 000 Kč) na oplátku zaručí osobní setkání s umělci, dvě vstupenky na premiéru a následnou party a za dvojnásobek bude možné vyrazit do Ruska na koncertní šňůru. Vstupenka na představení stojí 50 liber.

Pussy Riot kritizují hlavně počínání ruského režimu, Tolokinnovová ale také natočila klip, ve kterém ostře napadla Donalda Trumpa, zvoleného loni v listopadu americkým prezidentem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]