Členové ANO šli proti primátorovi, byli vyloučeni

Eric Drooker

Tři zastupitelé v Českých Budějovicích, kteří byli členy Babišova ANO a zvedli ruku při hlasování pro odvolání dosavadního primátora Jiřího Svobody, už znají trest za svou troufalost. Hnutí ANO Elišku Richtrovou, Filipa Šmause a Pavla Matouška vyloučilo ze svých řad. Důvodem prý bylo porušení stanov a morálního kodexu hnutí.

Zatím vládne dočasná koalice
Revoltu v hnutí, která skočila odvoláním trojice zastupitelů, v úterý potvrdil pro ČTK bývalý primátor Jiří Svoboda. Jeho odvoláním se rozpadla i koalice, která na radnici vládla. Občané pro Budějovice, TOP 09 a KDU-ČSL nyní fungují v dočasném složení a přitom se hledá náhradní koalice, která ovládne České Budějovice. Podle Svobody je viník současné situace jasný a jedná se o členy ANO, jeho bývalé spolustraníky. „Porušili stanovy a morální kodex hnutí. Jejich vyloučení doporučily místní, oblastní i krajská organizace,“ vysvětlila poslankyně a předsedkyně jihočeské krajské organizace ANO Radka Maxová. „Předsednictvo jejich odvolání jednohlasně potvrdilo,“ dodává.

Svoboda uráží nepohodlné poslance

Podle zvyklostí v ANO bylo také vyloučeným členům rázně doporučeno, aby rezignovali na mandáty zastupitelů. „Každý ze zastupitelů, který byl zvolen z ANO, podepsal morální závazek, že v případě porušení kodexu mandát složí,“ říká exprimátor. „Ale lze předpokládat, že na to Richtrová, Matoušek a Šmaus nebudou brát ohled, a tím by ukázali své charaktery v jasném světle,“ útočí Svoboda na své bývalé kolegy.

Pro odvolání byla většina

Odvolání primátora a jeho tří náměstků Iva Moravce (OPB), Františka Konečného (ANO) a Tomáše Bouzka (TOP 09) iniciovala 29. června na zasedáním zastupitelstva opoziční ČSSD. Ze 44 přítomných se jich pro návrh vyslovilo 23.
Obecní volby v Českých Budějovicích vyhrálo loni v říjnu hnutí ANO, v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu získalo 12 mandátů, druhé ČSSD hlasy vynesly devět mandátů, třetímu hnutí Občané pro Budějovice (OPB) osm, čtvrté KSČM šest, TOP 09 čtyři, lidovcům a ODS po třech. Čtyřkoalice, kterou se dlouho nedařilo vytvořit, měla původně v zastupitelstvu 27 hlasů. Od začátku šlo o křehkou koalici, která se brzy začala drolit. Z klubu ANO hned po volbách vystoupila Eliška Richtrová, která chtěla koalici s ČSSD a méně placených náměstků, před časem byl z klubu TOP 09 vyloučen někdejší radní Kamil Calta. Vedení města pak na začátku června odvolalo náměstka Matouška za to, že nerespektoval usnesení koalice v případě volby předsednictva Teplárny České Budějovice, na jejíž valnou hromadu byl nominován.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]