Členové Trikolóry vyzvali Klause mladšího k rezignaci. Nerespektuje principy demokracie, tvrdí

Václav Klaus mladší (repro ČT)

Václav Klaus mladší | FOTO: repro ČT

Členové hnutí Trikolóra vyzvali předsedu Václava Klause mladšího k rezignaci. Podle nespokojených straníků nejsou v hnutí respektovány principy demokracie. V otevřeném dopise proto požadují odstoupení šéfa hnutí a dalších členů předsednictva. V pondělí o tom informoval web televize CNN Prima News, která má údajně dopis k dispozici. Václav Klaus mladší celou situaci komentovat odmítá.

„My, níže jmenovaní členové hnutí Trikolóra nebo bývalí členové, se na vás obracíme ve věci odchodu řady členů z hnutí v uplynulých týdnech či měsících. Důvodem jejich kroku bylo zklamání z Trikolóry a ztráta důvěry v předsedu Václava Klause mladšího,“ stojí podle redakce v otevřeném dopise, pod kterým má být podepsána trojice členů hnutí – Ivana Kerlesová, Aleš Hrubý a Zdeněk Pešek.

Premiér Andrej Babiš (ANO) (facebook Andreje Babiše)

Pešek byl loni kandidátem Trikolóry v doplňovacích senátních volbách za zesnulého Jaroslava Kuberu (ODS), Kerlesová je bývalou mluvčí hnutí. Členové současnému vedení vyčítají nerespektování principů demokracie a spolupráce, zbytečné lpění na svých chybných krocích, prudké názorové změny nebo negativní odraz osobních preferencí v personální politice v hnutí, uvádí CNN Prima News. 

„Václav Klaus ml. přímo či nepřímo podporuje intrikaření, vměšuje se do kompetencí krajských organizací, porušuje stanovy – v rozporu se stanovami například určuje lídry kandidátních listin do nadcházejících voleb do Poslanecké sněmovny,“ píše údajně trojice členů v otevřeném dopise. 

Kritikům dále vadí, že poslanci Trikolóry zatím neprosadili ve sněmovně žádné vlastní návrhy zákonů a příliš efektivně nepracují. Lidem, kteří pro hnutí pracují nebo pracovali, má podle nich Václav Klaus ml. podrážet nohy. „Trikolóra jde nedemokratickou autokratickou cestou bez ohledu na své členy,“ dodávají podle CNN Prima News nespokojení členové a vyzývají předsednictvo hnutí, aby vyvodilo politickou odpovědnost, odstoupilo a umožnilo členské základně realizovat politický program.

Václav Klaus mladší se k výzvě svých kolegů vyjadřovat odmítá. „Nejde o nic relevantního,“ vzkázal stručně redakci deníku FORUM 24.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]