Clintonová má v posledních předvolebních průzkumech těsný náskok před Trumpem

The Eagle

Den před otevřením volebních místností má demokratická kandidátka Hillary Clintonová náskok tří procentních bodů před svým republikánským rivalem Donaldem Trumpem. Vyplývá to z posledního předvolebního průzkumu, který vypracovala agentura Bloomberg ve spolupráci se společností Selzer & Co. Clintonová by získala 44 procent hlasů, Trumpa by podpořilo 41 procent voličů.

Naději na volební vítězství dává Clintonové i další nejčerstvější průzkum listu The Washington Post a televize ABC News. Podle něj podporuje demokratickou kandidátku 47 procent voličů, zatímco jejího soupeře 43 procent. Clintonová by tak měla vyhrát i se započtením statistické chyby, která činí 2,5 procenta. Vítězství demokratické kandidátky o čtyři procenta předpovídá i průzkum televize CBS News.

Odhady výsledků amerických prezidentských voleb budou mít možná Američané letos k dispozici ještě před uzavřením volebních uren. Některá média prolomí dosud dodržovaný nepsaný zákon, že první informace se na veřejnost dostanou až po skončení voleb na západním pobřeží USA, tedy ve středu po 5:00 hodině ráno SEČ.

Nově založená společnost VoteCastr hodlá o stavu hlasování informovat veřejnost průběžně, tedy ještě daleko před skončením voleb. Bude k tomu využívat speciální metodiky, která analyzuje výsledky předvolebních průzkumů v návaznosti na volební účast v jednotlivých amerických státech. Výsledky budou zveřejňovat mimo jiné servery Slate a Vice News.

Už přes třicet let přitom konsorcium hlavních amerických médií, tedy agentura AP a pět hlavních zpravodajských televizí, dodržovalo zásadu, podle níž je možné o průběžných výsledcích informovat až po uzavření uren na západě USA. Důvodem byl průběh voleb v roce 1980, v nichž soupeřil demokrat Jimmy Carter s republikánem Ronaldem Reaganem. V médiích se tehdy objevila už před koncem voleb zpráva o Reaganově vítězství, což údajně vedlo některé voliče k rozhodnutí voleb se už nezúčastnit.

Zpravodajské týmy AP a televizí ABC News, CBS News, CNN, Fox News a NBC News se od té doby během voleb uzavřely do neprodyšné místnosti, kde sice shromažďovaly volební data, ale odmítaly je před koncem hlasování zveřejnit. Novináři u sebe dokonce neměli ani mobilní telefony.

Nyní tato praxe zřejmě přestane platit. Šestice hlavních zpravodajských médií ovšem údajně nehodlá se společností VoteCastr spolupracovat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner