Clintonová podle odhadů vede na Floridě, v Ohiu i v Pensylvánii

thepoliticalinsider.com

Bývalá ministryně zahraničí USA a poražená prezidentská kandidátka Hillary Clintonová | FOTO: thepoliticalinsider.com

Pokud se ukážou jako správné volební odhady nově založené společnosti VoteCastr, má demokratická prezidentská kandidátka Hillary Clintonová šanci zvítězit na Floridě, v jednom z klíčových států při souboji o Bílý dům s republikánem Donaldem Trumpem. Odhady, které v reálném čase porovnávají účast voličů a kombinují ji s předvolebními průzkumy, přisuzují Clintonové rovněž vedení v Pensylvánii, Coloradu a dalších pěti sledovaných státech, kde byly síly demokratů a republikánů před volbami považovány za prakticky vyrovnané.

Bez ohledu na to, že volební místnosti v prvních ze zmíněných států se uzavřou až za bezmála dvě hodiny, pokračují některé americké servery jako Slate či Politico proti zvyklostem ve zveřejňování průběžných odhadů účasti voličů obou kandidátů, které vypracoval VoteCastr. Na Floridě podle nich vede Clintonová, pro niž podle odhadu hlasovalo 49 procent voličů, zatímco Trumpa podpořilo 45 procent. Celkový počet voličů pro demokratickou kandidátku prý překročil 4,2 milionu, což je více, než kolik zde před čtyřmi lety podpořilo současného prezidenta Baracka Obamu.

Se svými 29 voliteli z 270 potřebných k celkovému vítězství je právě Florida nejdůležitějším z vyrovnaných států; bez jejího ovládnutí je cesta do prezidentského křesla považována za takřka nemožnou.

Podobně přesvědčivý náskok si podle těchto odhadů udržuje bývalá první dáma v Coloradu či New Hampshire, ještě výrazněji – o sedm procentních bodů, vede ve Wisconsinu. Mírný náskok má ale i v Pensylvánii, Nevadě a Ohiu a před Trumpa se dostala i v Iowě. V posledních dvou státech přitom předvolební průzkumy mírně favorizovaly republikánského miliardáře.

Počínání VoteCastru vzbudilo v USA rozporuplné reakce, neboť zveřejňování odhadů úspěchu jednotlivých kandidátů může podle kritiků ovlivnit rozhodování některých voličů. Server listu Wall Street Journal poznamenal, že je sledují i makléři na finančních trzích, které v rostoucí víře ve vítězství Clintonové zaznamenávají mírný vzestup.

Dosud však není ověřena přesnost této metody odhadů, která se v USA používá vůbec poprvé. Podle médií však pro VoteCastr pracují bývalí přední experti obou politických stran a údaje společnosti se přibližně shodují s odhady, které mají k dispozici týmy obou hlavních prezidentských kandidátů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner