Clintonová si za viceprezidenta vybrala senátora Tima Kainea

Hillary Clintonová má vybráno (ČTK)

Hillary Clintonová má vybráno | FOTO: ČTK

Pravděpodobná kandidátka amerických demokratů na úřad prezidentky Spojených států Hillary Clintonová si jako svého kandidáta na viceprezidenta vybrala senátora za stát Virginie Tima Kainea. V pátek amerického času (dnes nad ránem SELČ) to oznámila na twitteru.

Clintonová označila Kainea za muže, který zasvětil svůj život boji za ostatní. „Tim Kaine je nezkrotný optimista, který věří, že žádný problém není neřešitelný, pokud budete pracovat na jeho řešení,“ uvedla také uchazečka o prezidentský úřad.

Kaine po oznámení Clintonové na twitteru napsal, že je poctěn možností být s ní na společné kandidátce. Oba politici by měli společně vystoupit už dnes na demokratickém předvolebním shromáždění na Floridě.

Clintonovou by měl jako kandidátku formálně potvrdit příští týden nominační sjezd demokratů. Jejím soupeřem ve volbách bude Donald Trump, kterého republikáni oficiálně vyslali do prezidentského klání tento týden.

Osmapadesátiletý senátor Kaine je považován za politického profesionála. V Senátu USA zasedá od roku 2013. Komentátoři soudí, že se Hillary Clintonová touto volbou snaží vsadit na jistotu a vyhnout se riziku, že širokým vrstvám voličů nabídne zcela neokoukanou tvář.

Podle agentury AP může volba Kainea pomoci Clintonové získat hlasy ve Virginii, která patří mezi politicky nevyhraněné státy, které mohou rozhodnout o budoucím prezidentovi. Zároveň ale Kaine může političce uškodit v ekonomických debatách, protože patří mezi stoupence dohody o volném obchodu mezi USA a asijskými státy. Proti této dohodě brojí nejen Trump, ale také soupeř Clintonové z primárek Bernie Sanders, který dokázal v nominačním souboji favoritce nečekaně dlouho vzdorovat a oslovil především mladé demokratické voliče.

Kaine původně pracoval jako právník a specializoval se na občanská práva. Je považován za umírněného, Clintonové může podle médií pomoci se ziskem přízně středových a nerozhodnutých voličů. V roce 2008 byl Kaine zmiňován mezi kandidáty na viceprezidenta, které si vybíral pozdější vítěz voleb Barack Obama. Viceprezidentem se ale nakonec stal Joe Biden.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner