Člověk v tísni se ohradil proti Zemanovi: Nejsme pijavice. Prezident by se měl omluvit

Prezident Miloš Zeman  (ČTK)

Prezident Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Slova Miloše Zemana, který označil neziskové organizace za pijavice na státním rozpočtu, znepokojila zástupce Člověka v tísni. Tato organizace se na svém facebookovém profilu ostře ohradila proti prezidentovým výrokům. Zeman se prý totiž před svým zvolením choval úplně jinak a se zástupci Člověka v tísni se chtěl i setkat. Nyní hlava státu tvrdí, že se jedná o organizaci, která se pravidelně snaží ovlivňovat politické prostředí a její financování by podrobil velké revizi.

Tyto pijavice nikomu nepomáhají, tvrdí Zeman

Některé neziskové organizace jsou podle Jiřího Ovčáčka, který prezentoval Zemanova slova, nepotřebné. „Řada neziskovek se živí vytvářením „analýz“, „koncepcí“, odhalováním „ruských agentů“ nebo různými kampaněmi, například ve prospěch přijímání migrantů,“ myslí si prezident. „Tyto pijavice nemají nic společného s těmi, kteří skutečně pomáhají v sociálních službách nebo ve zdravotnictví konkrétním lidem,“ dodává.

Čekat omluvu by prý bylo naivní

Člověk v tísni na sociální uvedl, že „neziskovky pomáhají za státní peníze desetitisícům lidí, kteří by jinak zůstali bez opory. Seniorům, handicapovaným, chudým dětem, narkomanům, bezdomovcům, nemocným a slabým. Nic z toho by nebylo možné bez tvrdé každodenní práce nadšenců, kteří svou práci dělají zdarma nebo za zlomek toho, co by dostali v korporátní sféře.“ Zemanovy výroky proto považují za velmi neslušné a myslí si, že by se za ně měla hlava státu omluvit. Zároveň však organizace dodává, že není naivní. Zřejmě tak s takovou omluvou ani nepočítá.

 

Včerejší vyjádření Člověka v tísni na Facebooku:

Pan prezident dnes v rozhovoru pro Blesk prohlásil, že „neziskové organizace pokládá za pijavice na státním rozpočtu a na tomto názoru setrvává.“ Před vlastním zvolením mluvil jinak. Dokonce se s Člověkem v tísni chtěl setkat jako se zástupcem „autentického sdružení“. Navíc dnes v rozhovoru řekl, že „za každou korunu státní dotace by si musely vydělat korunu vlastní. A kdyby toho nebyly schopny, tak by samozřejmě zanikly.“ To je od pana prezidenta pěkné, ale tím by je proměnil v ziskovky a popřel jejich smysl, pomáhat s rozpočtem v černé nule. Jistě svůj požadavek uplatní v případě Klokánku, který dlouhodobě podporuje.  Navíc, pokud by chtěl neziskovky rušit, musel by kromě nás zrušit i devět sportovních svazů, Armádu spásy, českou katolickou charitu, Horskou službu nebo Český olympijský výbor. Možná by stačilo omezit bezmála půlmiliardový rozpočet hradní kanceláře?  Pan prezident také zapomněl, že další neziskovky pomáhají za státní peníze desetitisícům lidí, kteří by jinak zůstali bez opory. Seniorům, handicapovaným, chudým dětem, narkomanům, bezdomovcům, nemocným a slabým. Nic z toho by nebylo možné bez tvrdé každodenní práce nadšenců, kteří svou práci dělají zdarma nebo za zlomek toho, co by dostali v korporátní sféře. Pokládáme podobná slova od pana prezidenta za velmi neslušná. Bylo by slušné se omluvit, ale nejsme naivní.

13413104_10153472809746432_8498940231512694341_n

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]