CNN: Česku chybí lékaři a personál, pomoc je na cestě. Česko na jaře Itálii nepomohlo

printscreen CNN

Reportér CNN ve zlínské nemocnici | FOTO: printscreen CNN

Reportáž americké televizní stanice CNN z českých nemocnic o stavu zdejšího zdravotnictví, zprostředkovala světu obraz zoufale bojující země se systémem na hranici kolapsu. Připomněla také, že se Česku dostává pomoci ze zahraničí, kterou samo v první vlně Itálii neposkytlo.  

Reportáž popisuje akutní problém českého zdravotnictví zkoušeného nejhorším vývojem pandemie koronaviru v Evropské unii. Reportér, který je podobně jako jeho kolega z jarní reportáže z italské nemocnice – od hlavy k patě v ochranných oděvech a pomůckách. Ukazuje na nemocniční pokoj ve zlínské nemocnici zřízený v prostoru bývalého skladu. „Není dostatek sester, lékařů ani technického personálu,“ popisuje vedoucí lékař Tomáš Gabrhelík s tím, že vláda už je v tomto ohledu bezmocná, neboť stejný problém tíží celou zemi.

Vážnost situace podkládá šéf lékařské komory Milan Kubek údajem o tom, že každý den se nakazí 1000 lékařů a zdravotníků.  Představu o rozsahu nákazy skýtá graf s údaji Univerzity Johnse Hopkinse, z něhož vyplývá, že Česko eviduje v průměru za poslední týden a v přepočtu na počet obyvatel 6x více nových případů nákazy denně než Spojené státy. V obsáhlé reportáži pro ilustraci zaznívá, že nakažený je v Česku už každý 63.

„Zdravotnictví v České republice zkolabovalo, protože nemocnice až na pár výjimek už nedokáží poskytovat dlouhodobou péči o pacienty postižené jinými nemocemi či potížemi než nemocí covid-19,“ promlouvá v příspěvku vedoucí lékař nemocnice Kyjov Jiří Vyhnal. Jak naznačuje komentář, ani aktuální pomoc ze zahraničí problém nevyřeší. To, že jsou na cestě desítky mediků z americké Národní gardy a stovky z Evropy, označuje komentář za „pěkné gesto, ale jen zlomek potřebného počtu lékařů“. Reportáž situaci ilustruje i záběry vylidněné ulice menšího města a ze stavby polní nemocnice, kam armáda právě dodává poslední potřebné vybavení.

V souvislosti se zahraniční pomocí, které se nyní Česku dostává, se reportáž vrací k neochotě České republiky pomoci Itálii. „Na jaře Itálie zoufale žádala o pomoc ostatní země, vojenští lékaři a zdravotní sestry z celého světa žádost vyslyšeli, Česká republika nikoliv,“ zaznívá v reportáži. Na dotaz reportéra, zda Česko napříště svou reakci na žádost o odborný personál zváží pečlivěji než posledně, náměstek ministra obrany Jan Havránek přisvědčuje, že určitě ano. „Uvědomili jsme si, že jde o vzájemnou záležitost, a že nemůžeme jen žádat, aniž bychom sami pomoc opětovali,“ kaje se náměstek.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner