CNN Prima News je ostudou americké matky. Účastí na ruské hybridní válce

CNN Prima News, ilustrační foto (FORUM 24)

CNN Prima News, ilustrační foto | FOTO: FORUM 24

Přestože je americká televize Cable News Network proslulá informační a žurnalistickou kvalitou, zjevně netuší, jak funguje využívání její značky v Česku. Nebo tuší, leč po tučném obchodu s Primou kašle na ukrajinské válečné reálie. Peníze nesmrdí. Fakt, že americká stanice poskytla licenci a značku zdejší Primě, aniž se zajímá o obsah a kvalitu zpravodajského kanálu, teď překvapuje i zkušené novináře.

Když se před třemi lety dozvěděl o vzniku české CNN Prima News tehdejší spolupracovník americké CNN Tomáš Etzler, myslel si, že došlo k omylu. „Nejsem si jistý, že CNN ví, do čeho leze, její hodnota je ve věrohodnosti a objektivitě,“ poznamenal s nadějí, že si Američané stejně jako u licence CNN ve Švýcarsku a v dalších zemích světa tradičně ohlídají čistotu své značky a kvalitu zpravodajského obsahu i na české Primě. Obchod neobchod.

()

Etzlerova naděje se nenaplnila. Dnes má americká CNN u značné části Čechů z ostudy kabát. Pod její hlavičkou jim totiž „její“ CNN Prima News servíruje takřka denně hvězdnou pěchotu dezinformační scény. A po orgiích antivaxerů, z nichž se nakonec vyklubali zarytí obhájci Kremlu, tam dostává hutný prostor Putinova pátá kolona. „Americká“ Prima se stala jevištěm provařených kolaborantů.

Tomáš Etzler označil českou ostudu americké CNN na twitteru za prokremelskou manipulativní žumpu. A CNN Prima News se cítí uražena. Za kritiku teď od něj žádá omluvu pro svého redaktora, jehož nevkusný reportážní titulek Etzlera pobouřil. „Brutální záběry útoku ukrajinské smečky. Rusové marně hledají spásu v zákopech,“ upoutával titulek. Přitom Etzler jen nahlas vyslovil dojem, který má ze stanice řada občanů. CNN Prima News je eldorádem celé plejády hostujících kolaborantů a očividně se účastní ruské hybridní války.

„Role matek ve válce je rodit a pak naříkat. Ruská občanská organizace Výbor matek vojáků Ruska je nátlakovou skupinou (…) čili cizí agenti, umělá protiputinovská křeč,“ prohlásil například před časem na CNN Prima News „politický analytik“ a kremlofil Štěpán Kotrba. Notoval si při tom s další stár proruské scény, „bezpečnostním analytikem“ Babišových Lidových novin a miláčkem proruských webů Janem Schneiderem.

Proruská demonstrace 28. října 2022, Václavské náměstí (Pavel Šmejkal / FORUM 24)

Že ale Američanům nevadí zneužití úctyhodného loga CNN ani u „vojenských analýz“ Martina Kollera, jenž žil řadu let v Rusku, v 70. až 80. letech aktivně spolupracoval se Státní bezpečností a za normalizace udával za poslech západních „štvavých vysílaček“, je absurdita na entou.

Americká CNN má v politických názorech blízko k demokratické straně a prezidentu Bidenovi, tedy hlavě naší spojenecké země. V době, kdy Putin vraždí na Ukrajině po tisících civilisty a ohrožuje svět, přitom americká „matka“ nemá českou „dceru“ zjevně pod kontrolou. Naděje tu přesto je, do Prahy se chystá nový Bidenův velvyslanec. Jak u obrazovky stráví ruskou propagandu pod hrdou značkou televize jeho vlasti, uvidíme. Doufejme, že mu u CNN Prima News nezaskočí a najde cestu, jak doma oslovit její šéfy, aby se její obsah nepodobal Rossiji 24. Prodej licence měl zajisté podmínky. Předem díky, pane Sabete. Už včera bylo pozdě.