Co Babiš prováděl poslední desetiletí, není nic proti tomu, co páchá teď

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš  (ČTK)

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Premiér Andrej Babiš donekonečna překvapuje. Už to není ale překvapivá troufalost, drzost a buranství. Ke konci své (doufejme) politické kariéry se předvádí jako naprosto katastroficky neschopný manažer. Česká republika pod jeho vedením doslova kolabuje. V zemi panuje zmatek, odpor a nedůvěra ke státu a ohromný strach. Strach z toho, že zemi neřídí někdo, kdo by měl vizi a dokázal by národ vyvést z krize.

Zemi řídí pravý opak, despotický chaotik, který trvale neví, neumí a je zmatený. Co řekne jeden den, o den později neplatí, co slíbí, to nedodrží, svoji neschopnost hází na druhé, od opozice, přes média až po Evropskou unii, díky které tady vůběc nějaké očkování začalo. Kdyby měl vakcínu zajistit sám Babiš, očkování tady nastartuje až ve chvíli, kdy bude vakcínu vyrábět z řepky jeho chemička Preol.

FORUM 24 (archiv)

Babiš toho za poslední desetiletí napáchal mnoho, ale to, co provádí nyní, to je absolutní vrchol. Jestli za nic ze své dosavadní politické a podnikatelské éry neskončí před soudem, tak za své počínání v posledních 12 měsících by ho soud a trest neměly minout. A že už toho má za sebou hodně. Práce pro tajnou bolševickou policii StB, jejímž cílem bylo šikanování, mučení a zabíjení lidí. O Babišově činnosti v Maroku v 80. letech toho mnoho známo není. Naopak o jeho počínání v 90. letech v Československu a České republice už jsou celkem zřejmé stopy, nepřátelská převzetí podniků, neznámé zdroje ohromných peněz i záhada toho, jak se v podstatě přes noc stal z ředitele Babiše, kterému hrozil kriminál, najednou vlivný miliardář Babiš.

Do další likvidace konkurence a přebírání podniků za podivných okolností po roce 2000 poměrně přesně zapadá údajný dotační podvod, likvidace části médií a údajný únos vlastního syna na Krym a další kousky. To vše vytvářelo dojem, že někteří lidé o Babišovi mohli mluvit jako o gangsterovi. Například jeho tehdejší šéf, premiér Bohuslav Sobotka, o ministrovi financí Babišovi prohlásil, že ojebal stát na daních. To není úplně obvyklé.

To vše mohlo znamenat dvě věci, Babiš se pravděpodobně pohybuje v temných koutech byznysu, ale na druhou stranu je asi celkem (všeho)schopný manažer, když tohle zvládá, jeho byznys roste a on „nesedí“. Jenže po jeho nástupu do politiky tahle bublina praskla. Nejprve se ukázalo, že Babiš není schopný normální komunikace a je buran. Potom se ukázalo, že jeho byznys je těžce navázaný na státní pokladu a peníze EU. Dlouhá léta žil z těsných kontaktů na politiky, především Miloše Zemana, se kterým čile kšeftuje i teď. Když chtěl ještě víc, než mu byli schopni zprostředkovat, šel do politiky sám. Sám sobě dává dotace a zakázky. A pro jistotu jeho podřízení řídí i soudy a policii. Velká média, která by o tom měla informovat, koupil. I tyhle kousky znamenají, že Babiš zneužívá snad vše, co zneužít jde, ale stále to může působit tak, že je schopný manažer.

Jenže tahle bublina definitivně praskla teď. Teď a v posledních dvanácti měsících premiér každodenně prezentuje trestuhodnou nekompetentnost a neschopnost zajistit v podstatě cokoliv. Když před rokem celý svět řešil, co se děje v Číně, a sháněl roušky, ČR roušky prodávala. Když tuzemští výrobci nabízeli své roušky, ČR nakupovala nekvalitní a předražené roušky z Číny. Když ani to nestačilo, lidé si roušky ve velkém šili sami doma. Když se podařilo první vlnu přežít díky solidaritě a schopnostem Čechů, Babiš se prohlásil za vítěze. Best in covid. Když opozice chtěla na konci léta řešit hrozící další vlny čínské chřipky, Babiš jí vynadal a trval na tom, že je potřeba řešit zahrádkářský zákon. Pomoc pro podnikatele už 12 měsíců vázne, je nedostatečná a mnozí se jí ani nedočkají. Vláda neumí koordinovat pomoc, neumí sehnat vakcíny, když vakcíny sežene EU, vláda neumí zajistit jehly, neumí dokonce vakcíny ani rozvozit po republice. Nakonec opět pomáhají sami lidé a firmy. Když není potřeba, nechá Babiš postavit záložní nemocnici v Letňanech, jen aby se tam mohl vyfotit, když nemocnice začíná být potřeba, nechá ji demontovat. Vrtulníky přepravují nemocné po celé zemi a hledají, kde je volné lůžko. Babiš odmítá umožnit přepravu nemocných do zahraničí. Po mnohatýdenním naléhání konečně milostivě kývne. Všude v Evropě se situace lepší, jen v ČR se zhoršuje. Zdravotníci jsou v koncích, uznání od vlády se jim nedostává, prémie za podzim dostanou možná v dubnu, náměstci na ministerstvu si je ale vyplatili řádně k Vánocům. Babišův zdravotnický byznys čile roste, miliardy přibývají díky testování, které zajišťuje, živnostníci končí, nemají na nájmy, na zaměstnance, ani na živobytí.

Máme tu to nejhorší, co nás mohlo potkat. V době té nejtěžší krize vede zemi zcela neschopný nemanažer Babiš. Česká republika je ve všech ohledech nejhorší. Pociťují to všichni v zemi, zahraničí se nás bojí. Jsme tady v tom pekle a není nikdo, kdo by nás z něj vyvedl. Lidé budou dál ve velkém umírat, protože v čele země není nikdo, kdo by je byl schopný zachránit. Není tématem, že Babiš musí vyvodit politickou zodpovědnost. Tohle už je o trestní odpovědnosti.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]