Co bude, když padne vláda? Daleko nebezpečnější je, když zůstane

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) a ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) (ČTK)

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) a ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) | FOTO: ČTK

Když někdo kritizuje vládu premiéra Andreje Babiše kvůli neschopnosti efektivně řešit covidovou krizi a navrhuje, aby se poslanecká sněmovna pokusila vyjádřit kabinetu nedůvěru, okamžitě je konfrontován s argumentem, že pokud by Babišova vláda padla, přijde „ještě něco horšího“. Možná ano – možná by si na těch několik měsíců před volbami opět prezident Miloš Zeman najmenoval vládu ze svých kamarádů. Podívejme se ale na to, proč by i přes toto riziko měl Babišův kabinet okamžitě skončit.

Asi nejviditelnějším aspektem celé věci je naprostá neschopnost efektivně vyřešit pandemii nemoci covid-19. Andrej Babiš se pokoutně snaží vyměnit už třetího ministra zdravotnictví, podkopává tedy i zbytky důvěry v toho stávajícího, a chce se svými kroky zavděčit jak prezidentovi, tak také nespokojené veřejnosti. Právě proto chtěl, aby v čele rezortu stanul epidemiolog Petr Smejkal. Babiš si totiž stále ještě myslí, že se má v pandemických otázkách řídit zejména tím, že viděl v televizi někoho, kdo se mu zdál schopný, a nabídnout mu tedy okamžitě místo.

()

Lidé umírají, nemocnice jsou přeplněné, stále se málo očkuje, nesmyslná opatření nezabírají a velké provozy nejsou zavřené, protože mezi ně patří firmy holdingu Agrofert. Polovina ministrů své práci nerozumí a stát, který se zadlužil tak moc, že tuhle sekeru nesplatí ani naše vnoučata, není schopen efektivně pomáhat zasaženým firmám a podnikatelům.

Vláda Andreje Babiše by ale měla skončit ještě z jiného, principiálního důvodu. Po roce od začátku této krize jsme nejhorší na světě. Kabinet naprosto selhal, a to nejen po stránce návrhů řešení, ale nezapomínejme na předražené nákupy, klanění se Číně, která za pandemii nese vinu, na porušování těch nejzákladnějších ústavních práv nebo na ten nekonečný příval lží. Dnes už není možné vymlouvat se na to, jak je situace složitá, protože všechny země musí čelit stejnému problému a jen my jej řešíme nejhůř.

V civilizovaných státech to chodí tak, že pokud vláda selže zásadním způsobem, končí. Pokud totiž nikdo neponese zodpovědnost za své činy (a ano, na ústavní pořádek se tady u nás příliš neohlížíme, ale faktem je, že ještě stále žijeme v zemi, v níž je vláda odpovědná poslanecké sněmovně), bude dovoleno úplně všechno.

Sebastian Kurz a Andrej Babiš (Evropská unie)

Andrej Babiš měl samozřejmě skončit už dávno, protože daleko předčil všechny aféry nebo pseudoaféry, které jsme tu měli v posledních letech. Jako trestně stíhaný agent StB ve střetu zájmů by správně neměl do Strakovy akademie vkročit nikdy. Ale co se stalo, nelze odestát.

Zásadním úkolem opozice je, aby se postarala o to, že vláda ponese následky své nekompetence, svých špatných rozhodnutí a své neochoty řídit krizi transparentně a říkat občanům pravdu. Úkolem opozice je ukázat lidem, že pravidla platí pro všechny. Že pokud někdo není schopen řídit stát, je tu síla, která ho zastaví.

Když Babišova vláda předčasně skončí, jistě se nabízí závažné otázky ohledně možné úřednické vlády Miloše Zemana. Hlavní obavy panují kolem rozhodování o dostavbě Dukovan. Je však důležité zmínit, že jakékoli případné rozhodnutí, které by padlo v tomto volebním období, může změnit vláda příští. Stejně tak by se hrdí a svobodomyslní občané neměli smířit s cenou útěchy v podobě jednoho lepšího ministra jako šéfa rezortu zahraničí. Měli bychom chtít schopné, prozápadní a prodemokratické ministry na úplně všech postech. A hlavně bychom měli chtít, aby se každý ministr zodpovídal za to, co udělal a udělá.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]