Co bude na silvestra? Vláda spoléhá na zodpovědnost lidí, hospodští trnou

Oslavy Silvestra na Staroměstském náměstí v Praze v roce 2017  (ČTK)

Oslavy Silvestra na Staroměstském náměstí v Praze v roce 2017 | FOTO: ČTK

Nouzový stav vyhlášený Babišovou vládou skončí o půlnoci 1. svátku vánočního. Od neděle budou moci restaurace a bary mít otevřeno i po desáté večer. „Co ale na silvestra?“ ptají se hospodští. „Žádné rozvolňování nehrozí,“ odpověděl v sobotu odpoledne při uvádění nových ministrů do úřadů na dotaz novinářů premiér Petr Fiala.

Zároveň ale i on i ministr zdravotnictví uvedli, že nebudou žádat sněmovnu o prodloužení nouzového stavu. Ministr zdravotnictví Válek k tomu ještě řekl, že situaci budou bedlivě sledovat, a pokud by došlo ke zhoršení vinou omikronu, budou to okamžitě řešit. A Petr Fiala k tomu ještě v sobotu dodal, že spoléhá více na zodpovědnost lidí. „Když se budeme chovat všichni odpovědně, budeme si vědomi nebezpečí a podle toho jednat, nemusíme přistupovat k plošným restrikcím a příkazům, kterým je podle mě možné se vyhnout,“ řekl premiér.

()

Restauratér a garant projektu Moje restaurace Luboš Kastner z Asociace malých a středních podniků a živnostníků naopak tvrdí, že přesné instrukce vlády k oslavě Nového roku potřebují znát dostatečně dopředu. Kastner říká, že nějaká opatření den před silvestrem nebo přímo na silvestra by pro ně byl značný problém, protože zboží je nakoupeno, služby zaměstnanců a brigádníků domluveny. Hospodští trnou nad tím, že další zasedání nové vlády se má konat 29. prosince. A na něm může padnout rozhodnutí o zavření všeho. Frustrace kvůli této nejistotě je mezi podnikateli podle Kastnera veliká.

Minulý silvestr jsme nikam nemohli, náměstí byla prázdná, restaurace a bary prázdné, platil nejvyšší protiepidemický stupeň. Za ten rok je ale znát únava lidí z epidemie, roste počet podniků, které nerespektují opatření vlády. Těžko říct, zda je Fialův apel na zodpovědnost obyvatelstva tou správnou strategií. Dá se ale s vysokou mírou úspěšnosti předpokládat, že v řadě barů si to lidi budou chtít dát na Ovčáčka covid necovid nebo že na náměstích se objeví nějaké ty antivaxerské demonstrace, svolané na osm hodin večer. Asi je potřeba bouchnout do stolu a vydat zákaz, jinak to s respektováním doporučení vlády bude všelijaké.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]