Co by Babišovi přinesl rozsudek „vinen“

Andrej Babiš u soudu (Profiemdia)

Andrej Babiš u soudu | FOTO: Profiemdia

Vývoj soudního jednání v kauze Čapí hnízdo hodnotí prakticky všichni pozorovatelé i právní experti shodně. Soud se pro prezidentského kandidáta Andreje Babiše nevyvíjí dobře a je pravděpodobné, že soudce Jan Šott brzy vynese verdikt, že je „vinen“. Podle norem civilizovaných zemí by pak byl soudně usvědčený podvodník diskvalifikován z jakékoli politické volby, natož z té prezidentské.

Dosavadní zkušenosti nás ale o vysoké míře civilizovanosti českých voličů zatím příliš nepřesvědčily. Mentalita voličů Andreje Babiše, kterých je zhruba 27–30 procent, vykazuje na evropské poměry skutečně bizarní a abnormální rysy. Jako by tito lidé svému vůdci doslova propadli. Babiš může projevit šokující mezery ve vzdělání, může neoprávněně čerpat veřejné dotace, vydávat v rozporu se zákonem o střetu zájmů noviny, může se chovat třeba jako praštěný blázen, a s jeho voliči to nehne. I kdyby v přímém přenosu někoho zabil, tak mu zatleskají. Láska je láska. Z toho plyne, že podporu jeho příznivců nezvrátí ani rozsudek o vině. Babiš je totiž schopen i po svém odsouzení vyvolat dojem mučedníka. Emocionální herecká etuda o mučednictví mu v minulosti u jeho voličů vždy pomohla. Jen je otázka, zda by po eventuálním odsouzení ke své sektě věrných sehnal ještě další dosud nerozhodnuté voliče.

Nabízí se však ještě jedna otázka. Totiž zda by se proti takovému rozsudku, který by potvrdil navrhovaný podmíněný trest, Babiš odvolal. V normální společnosti by to bylo hodnoceno jako důležitý signál, že na své nevině trvá. Jenže Babišovým voličům stačí, když o své nevině tklivě promluví před televizními kamerami. Pakliže by se totiž neodvolal a ani státní zástupce by neměl důvod se odvolávat proti potvrzení obžaloby, tak by rozsudek nabyl právní moci. V té chvíli by mohl Miloš Zeman provést své poslední velké gesto a udělit Babišovi milost. Z hlediska Zemana by se jednalo o vítanou příležitost ještě jednou a to opravdu pořádně naštvat liberální voliče. Navíc by si tím Zeman zajistil, že mu bude Babiš doživotně oddán. Také si lze snadno představit, jak by nám dosavadní prezident omilostnění moudře vysvětlil. Kupříkladu tak, že politické dění v naší zemi už se nesmí zatěžovat tak banální kauzou, jako…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články