Co by mělo vzejít z protestů? Široká platforma občanské veřejnosti a plán na obnovu demokracie

Pavel Hofman

Demonstrace na Václavském náměstí | FOTO: Pavel Hofman

Zdá se, že se demonstrace v Praze na Letné v neděli podaří. Dopravci hlásí překvapivý prodej jízdenek na vlaky a autobusy ze všech míst republiky. V české společnosti se vzedmula nebývalá vlna odporu vůči nepřijatelným metodám premiéra Andreje Babiše.

Cyničtí komentátoři a Babišovi podporovatelé v médiích (což je často totéž), se snažili po měsíce neustále protesty bagatelizovat a ony přitom neustále narůstaly. Tvrdili nám, že je to jen další „okrajová“ akce „Děkujeme, odejděte“ a že odboráři si umí udělat kvůli platům a přídavkům větší demonstraci než lidé, kterým jde o demokracii a právní stát. Nyní už to říkat nemohou. Je jasné, že současné vzedmutí občanské veřejnosti je silnější a navíc dále nebývale roste.

Babiš se navíc chová tak, že veřejnost dále dráždí. Jeho výsměšné fotografie z Čapího hnízda, kde se s Monikou smáli na fotografiích lidem do tváří, a jeho lži, že nemá žádný problém, budí oprávněné pohoršení.

Protesty jsou jasným přínosem pro udržení svobodné společnosti. Lumpům se jejich lumpárny provádějí hůře a ustrašenější lidé na exponovaných místech státní správy vidí, že se současné politické moci být nemusí.

Zároveň ale musíme vidět, že protesty nemohou samy o sobě změnit současné rozložení politických sil, jakkoli dostávají kupříkladu sociální demokraty pod tlak, aby si uvědomili hanebnost svého setrvávání v Babišově vládě.

Společenský odpor vůči vetřelci, který rozkládá demokracii, nemohou nasměrovat efektivním směrem demonstrace a jejich organizátoři. V protestech je energie a silný motor veřejného hněvu. Kam ale tento odpor a tato energie povedou a jaké budou mít vyústění, to závisí na celé reprezentaci opozičních sil, tedy demokratických stran a občanských iniciativ v celé jejich pluralitní šíři.

S návrhem, aby vznikla platforma pro diskuzi o programu a směřování demokratické veřejnosti, přišel senátor Mikuláš Bek a Klub na obranu demokracie tuto ideu podpořil. Demokratická veřejnost potřebuje slyšet konkrétní představy, jakou strategií bude v příštích volbách zlomena síla Babišových miliard a celé proruské politické fronty v čele s Filipovými komunisty. A také je třeba začít formulovat program, jak má vypadat budoucí demokratická Česká republika.

Zde je text výzvy Klubu na obranu demokracie, jehož předsedou je publicista a politolog Bohumil Doležal:

Podpisová akce: Vytvořme prostor pro svobodnou diskusi!

V posledních několika letech se u nás polistopadová demokracie plíživě mění v babišovské a zemanovské Nové pořádky. Veřejné protesty mohou být účinné jen tenkrát, budou-li provázeny svobodnou rozpravou za účasti demokratických politiků, občanských iniciativ a odborníků. Nikoli v jednotě, v pluralitě je síla! A nejde jen o to, kdo a co má odejít, ale hlavně kdo a co má přijít. Klub na obranu demokracie podporuje návrhy, které vzešly ze Senátu PČR (např. od senátora Beka), a chce přispět k takové diskusi. Pokud s námi souhlasíte, prosíme, podpořte nás svým podpisem zde.

Tuto výzvu podpořili mimo jiné: 

Profesor Tomáš Halík, spisovatelka Irena Dousková, folkový zpěvák a textař Jaroslav Samson Lenk, režisérka Olga Sommerová, herečka Lenka Vychodilová, bývalý rektor Jihočeské univerzity prof. RNDr. Libor Grubhoffer, ředitel divadla La Fabrika Richard Balous, psychiatr a sexuolog Slavoj Brichcín, rockový hudebník Michal Ambrož, literární historička Zuzana Jürgens, výtvarník Viktor Karlík, nakladatel Robert Krumphanzl, filmový producent Blažej Vráb, ředitel TV Noe Leoš Ryška či malířka Kamila Ženatá.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner