Sněmovna bude projednávat prodloužení nouzového stavu. Dosavadní trvá pouze do 23. prosince. Stav nouze má mnoho odpůrců z řad opozičních politiků, vládě vytýkají neschopnost odůvodňovat zaváděné restrikce, ta však oponuje tím, že by bez prodloužení nemohla žádné ani zavádět. Má připravena také zadní vrátka, díky nimž by si nouzový stav vyhlásila sama a poslance tak obešla. Tím by podle expertů ale postupovala protiústavně.
Když ve sněmovně na začátku prosince probíhaly emotivní politické tahanice okolo prodloužení nouzového stavu, bylo zřejmé, že bude vláda nucena poslance požádat o rozšíření jeho platnosti za dva týdny znovu. Opoziční poslanci nazývají další třicetidenní nouzový stav jako vládní „bianko šek“, který nejsou ochotni podepsat, a poukazují na vládní přešlapy, které Česko dostaly do současné situace.
Naproti tomu vláda prodloužení požaduje, protože podle ní není jinak možné zavádět žádná přísnější opatření. Díky nouzovému stavu totiž může vyhlašovat opatření podle krizového zákona a omezovat tak svobodu pohybu, vlastnické i užívací právo k majetku, svobodu shromažďování a provozování podnikání, může také nasadit armádu.
Vzhledem k současné epidemické situaci se hovoří o přechodu na nejpřísnější, pátý stupeň protiepidemického PSA, o němž se bude jednat ve středu. „Kdyby poslanecká sněmovna neprodloužila nouzový stav, tak by nebylo možné jakýmkoliv způsobem opatření zpřísňovat. Padnou všechna omezení, která jsou podle krizového zákona,“ sdělil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který však věří, že prodloužení bude přijato.
Na základě něj má pak vláda na stole dvě varianty: buď opatření nijak nezpřísní, i přestože data systému PES již několik dní poukazují na 5. úroveň, nebo se budou snažit denní přírůstky nakažených srazit pod tisíc denně a teprve poté rozvolňovat. Vánoční období je podle Hamáčka však ideální k nasazení přísnějších opatření.
Pro nouzový stav je i prezident Miloš Zeman. Ten v rozhovoru pro CNN Prima NEWS sdělil, že kritici prodlužování jsou „politické hyeny“. „Zcela vědomě posílají na smrt stovky, možná tisíce lidí. Aby si u těch některých živých zvýšili před volbami svoji popularitu,“ prohlásil prezident. U případného prodloužení do lednových dnů by však podle něj k tomu nemuselo dojít. „V podstatě se mluví o tom, že by tu nouzový stav mohl být do března, do května,” řekl.
Nemůžeme nést spoluzodpovědnost
ODS, TOP 09 i Piráti prodloužení nouzového stavu kritizují. Podle nich je nepotřebný. „Nemůžeme nést spoluzodpovědnost za (vládní, pozn. red.) chaotické a nezodpovědné konání podporou nouzového stavu,“ vysvětlila deníku FORUM 24 předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Piráti chtějí slyšet jasná zdůvodnění, jakým způsobem a do kterých práv a svobod občanů hodlá v příštím období zasahovat, ODS chce současnou krizi řešit i bez nouzového stavu.
Poněkud odlišně nad nouzovým stavem přemýšlí KDU-ČSL. V případě zhoršení situace prodloužení podpoří, ale jen za splnění podmínky, že zvýší kompenzace podnikatelům.
Vládní klička nemusí s poslanci počítat
Vláda je nicméně v krajním případě připravena rozhodnout i bez poslanecké podpory. Ústavní zákon o bezpečnosti umožňuje, aby hned 24. prosince po půlnoci zavedla nouzový stav znovu – a rovnou na 30 dní.
„V této situaci, kdy se epidemie zhoršuje a v zákonu o veřejném zdraví nemáme vhodné mechanismy ochrany, by neprodloužení nouzového stavu bylo nezodpovědné. Na druhou stranu, pokud by vláda znovu vyhlásila nouzový stav, byla by to protiústavní snaha o obcházení sněmovny,“ upozornil pro deník Právo právník Jan Wintr.
Souhlasí s ním i právník Ondřej Dostál. „Jednoznačně špatně by bylo, kdyby tento nouzový stav poslanci neprodloužili a vláda obratem vyhlásila úplně ten samý, stejně rozporný s čl. 6 ústavního zákona o bezpečnosti ČR. V tom plný souhlas s kolegy, to by muselo okamžitě ‚z povinnosti‘ před ÚS a byl by to důvod pro nedůvěru,“ uvedl na svém twitteru.
Během jarní vlny koronaviru trval nouzový stav v Česku 66 dnů, přičemž při druhé vlně překročil 80 dnů.