Ve dnech 14. až 20. srpna se v Patriot Parku v Moskevské oblasti koná mezinárodní vojensko-technické fórum Armija -2023. Fórum má několik úkolů: ukázky zbraní, propagace militarismu a uzavření nových válečných smluv. Fórum navštívil novinář z listu Novaja Gazeta Evropa a popsal, co viděl.
Poprvé se fórum konalo v roce 2015 a provázely ho desítky pochvalných článků ve státních médiích s formulacemi typu „vzbudilo velký zájem jak mezi zástupci průmyslu, tak mezi běžnými občany všech věkových kategorií“.
„V roce 2023 se webové stránky fóra aktivně snaží předstírat, že ruská armáda už rok a půl nepřipadá zbytku světa pro smích,“ píše novinář Jurij Kočetkov.
„Ministr obrany neztrácel čas již první den fóra: s představitelem vojenské junty vládnoucí v Myanmaru, která za dva roky zlikvidovala na tři tisíce politických odpůrců, ministrem obrany země Tin Kung Sanem, otevřel památník ‚Bojovníci Myanmaru‘. ‚Jsem přesvědčen, že pomník bude symbolizovat odvahu myanmarských bojovníků, kteří za cenu obrovských ztrát porazili militaristické Japonsko,“ řekl… „To je důležité zejména nyní, kdy snahy Ruska a Myanmaru o rozvoj spolupráce narážejí na tvrdý odpor těch, kteří si myslí, že jsou pány osudu. Je potěšující, že na pozadí kolektivní bezprecedentní sankční kampaně Západu proti našim státům se nadále z celého srdce podporujeme.“
Na fórum jezdí bezplatné autobusy z několika stanic v okolí Moskvy. Účastníci mohou zhlédnout mnoho vlasteneckých triček a čepic. Během dne byly na fóru k vidění následující symboly a nápisy:
Z;
V;
Pracujte, bratři;
Jsem Rus;
Vlajka Ruské říše;
Vlajka SSSR;
Vlajka RSFSR;
Polonahý Putin na koni;
Polonahý Putin na medvědovi;
Mladý Putin v uniformě ruského letectva;
Zapamatujte si tato slova: Jsme z Ruska, toto je naše země;
Želvy Ninja s páskami Z na hlavách;
Desítky variant nápisu „Ruská armáda“ v kombinaci s hvězdou.
Autobus přijíždí k parku Patriotů po samostatné dokonalé silnici s hladkým asfaltem. Po jeho levici je bláto rozorané pneumatikami traktorů a pak zácpa na minské dálnici. U výjezdu jsou dvě cedule s kilometráží: „Moskva“ a „Minsk“.
„Na kontrolním stanovišti stojí fronta. Policisté kontrolují pasy a zavazadla, nepustí vás s lahví vody o objemu větším než 500 ml, a pokud méně, musíte si nejdříve na místě loknout. Dalším terminálem je odbavovací terminál. Nakonec se před návštěvníky otevírá mezinárodní vojensko-technické fórum ‚Armáda‘. Prvním exponátem je přenosný vojenský polní kostel. Blaženě tleskající duchovní vysvětluje smysl této stavby opilému soudruhovi, který se poctivě snaží pochopit. ‚Rozumíte, tohle je přenosný kostel. Chrám! Chrám, říkám! Rozloží se za dvacet minut. Bojovníci se mohou pomodlit buď před bitvou, nebo těsně před bitvou, a pak… ehm… se za ně někdo může pomodlit.‘ Můžete si koupit svíčky, bankovky, nášivky ‚Rus‘, ‚Jan Russkij‘ a logo televizního kanálu ‚SPAS‘.“
Solidní pánové si mohou koupit koženou tašku na opasek s hvězdou za 7000 rublů. Důchodci v koutě jsou cenami tiše rozhořčeni. Najednou se ozve hlasitá rána. Na nakupující ženu, která si prohlíží odznaky, spadla rytina s ruskými stíhačkami. „Trefil ji dron,“ vtipkuje muž studující tričko s Putinem. „Ticho,“ okřikne ho prodavačka, o takových věcech se nevtipkuje.
V areálu probíhá přímý přenos z II. mezinárodního antifašistického kongresu, který se koná současně v Minsku a v parku Patriot. Konference trvá celý den a nese název „Nacismus na Ukrajině: pohled prizmatem speciální vojenské operace“.
„Samozřejmě je tu spousta dětí. Malí chlapci se procházejí po zeleném hřišti na hraní s detektorem min. Sestavují z papíru malé repliky dronů a soustředěně studují brožurky mobilního výběrového střediska pro smluvní vojenskou službu. Malé holčičky řídí tanky, které překonávají překážky v podobě plastových domečků.“
Velké společnosti mají stálé pavilony, ty menší nafukovací. Zástupci firmy LDV-Invest hrdě vyprávějí mladíkovi v čepici „Armáda Ruska“ o svém novém vývoji: „Dron-kamikaze. Nepřevrací se ve vzduchu. Letí na vzdálenost pěti kilometrů.“
Pod velkým neonově modrým sloganem „Mírové nebe je naše profese!“ se nachází protiletadlová střela pro systém Buk SAM, který je známý především díky civilnímu letadlu MH17 sestřelenému doněckými separatisty v roce 2014.
U pavilonu Kalašnikov, kde se provádějí dodatečné kontroly, stojí obrovská fronta. Ale zmrzlinu dostanete, když se zaregistrujete do věrnostního programu koncernu.
„Po překonání nafukovacího mobilního hangáru, pavilonu Rostecu a řad naleštěné vojenské techniky se dostávám do centrálního výstaviště. V obří budově rozdělené do čtyř podsekcí je vystaveno vše, co jen nepřímo souvisí se zbrojením. Jsou tu stánky vojenských výrobků ‚spřátelených zemí‘, vojenských škol, technických univerzit, státních bank, malých firem, prodejen elektroniky, hodinek, oblečení, léků, skartovaček,“ popisuje novinář.
„Odcházím z výstaviště. Z reproduktorů se ozývá monotónní stařec, který brežněvovsky mumlá: ‚Na Ukrajině je zakázáno slovní spojení Velká vlastenecká válka… neonacisté… ruský jazyk je zakázán…‘. Po chvíli téma vystřídá historická přednáška ve stylu vrchního velitele: ‚Ve třicátých letech nacistický režim neustále věznil své odpůrce a vyháněl je ze země‘,“ končí popis svých zážitků novinář.