Co dokáže lež? Sabina Slonková i Edward Lucas v dokumentu České televize

youtube.com

Sabina Slonková | FOTO: youtube.com

Válka o lidskou mysl, dezinformační kampaň, jejímž jediným cílem je ujištění, že VŠICHNI lžou. Česká televize v koprodukci s francouzsko-německým televizním kanálem ARTE přichází s dokumentem Co dokáže lež? Jedná se o analýzu  informační války dnešní doby a vlivu dezinformací na veřejné mínění. Režisér Tomáš Kudrna natáčel nejen v České republice, ale také v Rusku, Holandsku a Velké Británii. O nebezpečí manipulativních serverů mluví v dokumentu za českou stranu novinářka Sabina Slonková či Michael Romancov. Oba se shodují na tom, že vypátrat původ majitelů těchto serverů či toky peněz je téměř nemožné.

Ze zhruba čtyřiceti webů, které se dají označit jako propagandistické či přímo proruské, se to podařilo pouze u tří až čtyř z nich. Navíc mnoho z nich prokládá dezinformace skutečným zpravodajstvím, čímž navozuje pocit jakési objektivity. I to je však pouze promyšlený tah. Šéfredaktor jednoho z dezinformačních webů AC24 například absolutně nepovažuje za nutné ověřování informací, z jeho pohledu je provozování webu spíše podnikatelskou než novinářskou záležitostí.

Britský novinář Edward Lucas, autor bestselleru Nová studená válka a velký kritik režimu Vladimira Putina, se vyjadřuje ze všech dotázaných asi nejotevřeněji. Snaží se dopátrat počátků současného stavu informační války a nachází ho v rusko-ukrajinském konfliktu, kdy se svět poprvé na vlastní oči mohl přesvědčit o ruských způsobech prezentace událostí. Vysvětluje posun metod tajných služeb od fyzické likvidace k likvidaci mediální, popřípadě ke kombinaci obou. Vše ilustruje na příkladu vraždy Borise Němcova, kdy se ruský tisk snažil veřejnost přesvědčit o ukrajinské snaze destabilizovat tímto činem ruskou společnost. V dokumentu promluví i americká novinářka, držitelka Pulitzerovy, Anne Applebaumová, která se dlouhodobě zabývá situací v bývalém Sovětském svazu.

O ruských praktikách na sociálních sítích asi nejlépe svědčí výpověď ruské blogerky Ludmily Savčuk, která se nechala najmout na tzv. trollí farmu, kde tvořila spolu se stovkami dalších falešné profily na sociálních sítích  trolly. Jejich úkolem je nabourávat diskuse na sociálních sítích, k čemuž dostávají od svých chlebodárců přesné několikastránkové instrukce.

Dokument Co dokáže lež? odvysílá ČT2 v úterý 23. května v 21.20. Jistě nezodpoví všechny otázky, které se na téma proruské propagandy u nás i v ostatních evropských zemích nabízejí. Pomůže ale odhalit praktiky, které používá, i způsob, jak se jim ubránit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner