Co je Řád národa, ze kterého měl být jeden z útočníků na Feriho?

Jeden z dvojice útočníků na Dominika Feriho. (Twitter D. Feriho)

Jeden z dvojice útočníků na Dominika Feriho. | FOTO: Twitter D. Feriho

Napadený poslanec Dominik Feri stihl při útoku vyfotit oba útočníky. Jejich fotografie se šíří po sociálních sítích. Má jít o otce a syna. Mladší z dvojice je zřejmě přibližně rok lékařem. Jeho otec se chlubil příslušností k Řádu národa. Tady by mohl být důvod útoku, při kterém měli pořvávat rasistické nadávky. Starší z útočníků Deníku N řekl, že za to může alkohol a že atak nebyl plánovaný.

Co je Řád národa, ke kterému zřejmě starší z útočníků přísluší? Ve zkratce jde o partu nacionalistů s podivnou vazbou na Rusko. Šéf Řádu Josef Zickler například natočil předvolební klip s xenofobní skupinou Ortel, kde se společně s ústřední postavou kapely, panem Hnídkem, procházejí s loučemi.

Řád národa zatím zaznamenal téměř zanedbatelné volební výsledky. Upozornil na sebe spíše pofidérními kandidáty. Například v roce 2017 se hodonínský zastupitel za Řád národa Roman Sedlačík pochlubil tím, že na ulici zastavil pár ze zahraničí: „Ptal jsem se urostlého černocha, co tu dělají, odkud jsou a jestli jsou muslimové. Jeho manželka se zděsila, nechápu proč, ale zároveň nechápu lidi, kteří si jich nevšímaji a pomalu si zvykají. Zavolal jsem městskou policii, ať je aspoň legitimují, ať máme jistotu, co k nám sem leze! Žádám všechny občany, nebuďte připos*aní, využijte svého práva a využijte toho, že máme městskou i státní policí, která má přece: Pomáhat a chránit!“ napsal si na profil Sedlačík.

Ukázalo se, že jde o rodinu z Nigérie, která vyrazila na dovolenou do České republiky, v rámci které navštívila i Hodonín. Zřejmě naposledy. Řád národa se za Sedlačíka postavil a v honbě za uprchlíky ho podpořil.

Další viditelnou kandidátkou byla Barbora Haškovcová, která na Zlínsku kandidovala do Poslanecké sněm

FB Barbory Haškovcové
Neúspěšná kandidátka do sněmovny Barbora Haškovcová.

ovny. Na předvolební plakáty se nechala vyfotit jak v koženém oblečku a (snad) maketou zbraně hlídá česko-slovenskou hranici. Poslankyní se nestala, tak jí nezbývá, než hlídat v lesích i nadále.

Řád národa − Vlastenecká unie se hlásí otevřeně ke konzervativnímu nacionalismu, předseda hnutí Zickler, který se současně prohlásil velmistrem tajemné náboženské organizace Řád strážců koruny a meče, napsal časopisu Faktor S toto: „Nastává doba vůdců, kteří nekompromisně řídí své strany. Pryč se stranickou demokracií.“ Sídlo Řádu je v Praze, v budově, která patří Ruské federaci. Třiašedesátiletý Zickler vystudoval školu SNB. Pracoval u bezpečnostních složek před rokem 1989 i po roce 1989. Jeho politické hnutí mělo ambice uspět ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR v roce 2017, ale zcela propadlo. Na Facebooku ovládá silnou stránku, která má více než než 266  tisíc sledujících lidí. Ty nasbíral tím, že až dosud na profilu uveřejňoval nejrůznější nekonfliktní citáty. Politiku přidával postupně.

Případ útoku na Dominika Feriho ukazuje, kam dochází frustrace lidí, kteří se nechají ovládat “velmistry”. Celá aféra s migranty už dávno splaskla. Jednoduše nepřišli a žádní tu nejsou. Nácíčci jsou teď tak trochu za… a nezbývá jim nic jiného než mlátit poslance nebo kácet stromy před vlaky, jak názorně ukázal terorista Balda, pro změnu přívrženec Okamury.

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]