Co jsi tady, Putine, těch dvacet let dělal, že slibuješ změny?

Twitter

Putin je veliký, to se popřít nedá. | FOTO: Twitter

Ruský prezident Vladimir Putin využil svého každoročního projevu v parlamentu k tomu, aby se zaměřil na vnitřní záležitosti Ruska. Zmínil opatření na boj proti klesající ruské populaci. Všechny jeho vize lepšího Ruska už ale nikdo nemůže brát vážně. Času na vládnutí dostal dost.

Putin ve svém projevu 15. ledna k ruskému dvoukomorovému parlamentu uvedl, že úřady musí udělat více pro zvýšení porodnosti v zemi a podporu mladých rodin. Podle něj nízké příjmy zůstávají překážkou zvyšování počtu obyvatel. Ten nyní činí 147 milionů. Země čelí důsledkům postsovětského hospodářského kolapsu, který vedl k prudkému poklesu porodnosti. Aby podpořil růst populace, Putin slíbil, že vláda nabídne další dotace rodinám, které mají děti.

Bude ovšem muset vyřešit, kde na to vezme. Projev přichází v době, kdy jsou na Rusko stále uvaleny západní sankce kvůli anexi Krymu, podpoře separatistů na východní Ukrajině. K tomu Kreml vojensky podporuje režim diktátora Asada v Sýrii a angažuje se v ovlivňování voleb ve Spojených státech.

Sankce zbrzdily hospodářský růst země, což vedlo k růstu míry chudoby a k rostoucí nespokojenosti. Ta se projevila loni v létě při protestech v Moskvě a v dalších městech. Ačkoliv byly pokojné, režim je brutálně potlačoval.

Průzkum veřejného mínění v Rusku v květnu 2019 zjistil, že důvěra veřejnosti v Putina klesla na nejnižší úroveň za 13 let.

Putin, kterému je 67 let, ovládal politiku v Rusku dvě desetiletí a od roku 1999 je střídavě prezidentem nebo premiérem. V roce 2018 byl Putin znovu zvolen na další šestileté funkční období.

Je to už pošestnácté, co Putin přednesl projev před publikem, jehož součástí jsou také ministři vlády, soudci ústavního a nejvyšších soudů, přední regionální úředníci a další členové ruské politické elity. Na Twitteru už koleje fotografie, kterou tam vložil nějaký zlomyslný obyvatel. V první řadě sedí při projevu premiér Medveděv a vypadá to, že spí.

Pokud někdo není fanouškem Putina a činovníkem a voličem strany Jednotné Rusko, musí ho napadnout jedna jediná otázka. „Co jsi tady, Putine, těch dvacet let dělal, že najednou slibuješ nějaké změny?“

Alexej Navalnyj projev průběžně sleduje a na Twitteru komentuje: „Putin je u moci 20 let. Zvedl zemi z kolen, stabilitu zavedl. Biliony petrodolarů získal. A najednou se ukázalo, že pro boj proti chudobě a zlepšení demografie je zapotřebí zavést bezplatné školní stravování. To znamená, že Rusové, kteří zbohatli pod Putinem, nemají za co nakrmit děti… Jediným Putinovým cílem a jeho režimu zůstává zůstat jediným a doživotním vůdcem a přivlastnit sobě a svým přátelům bohatství celé země.“

Projev byl letos ale mimořádně zdařilý po technické stránce. Byl přenášen i na obří obrazovky na vysokých budovách. Opravdu už to připomíná Velkého bratra z Orwellova románu 1984.

(RFE/RL, Twitter)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner