Co jsou vládní priority? Nakupování v Dubaji, nebo školství?

Tisková konference po zasedání vlády (Vláda ČR)

Tisková konference po zasedání vlády | FOTO: Vláda ČR

Pokud chce Babišova vláda po lidech, aby dodržovali její omezení a zákazy, musí se zamyslet nad absurditou některých nařízení a vlastním pokrytectvím. Ministři káží vodu a sami pijí víno.

1/ Vláda zavedla přísný lockdown, přesto se situace nelepší. Některá opatření jsou nelogická. Například jsou zavřené malé rodinné obchody, kde se většinou dají dodržovat hygienická opatření snáz než v supermarketech. Zavřené restaurace vyhání lidi do garáží a sklepů, kde se konají soukromé party, na kterých se těžko dodržují byť jen minimální hygienická opatření. Děti a mládež kvůli zavřeným školám více vyhledávají možnosti pro setkávání se s vrstevníky a jen naivní vláda si může myslet, že při tom nosí roušky, pravidelně větrají místnosti a dezinfikují si ruce. A najdou se další absurdní příklady – zavřené služby typu kadeřnictví ostře kontrastují s vždy perfektním účesem paní vicepremiérky Schillerové.

Obrana před Babišem (FORUM 24)

2/ Vláda, která sama nejde příkladem, nemůže očekávat, že omezení a doporučení budou dodržovat občané. V době, kdy vláda veřejně zvažuje, že omezí pohyb lidí mezi kraji jen na nejnutnější cesty, si vicepremiér Karel Havlíček zajede vlakem na výlet se psem do jižních Čech a vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová jen kvůli natáčení propagačního videa objíždí nepřipoutaná supermarkety a kontroluje ceny respirátorů. Šéf vládní sportovní agentury Milan Hnilička se i nadále těší důvěře a podpoře premiéra Andreje Babiše. A to i poté, co se zúčastnil narozeninového mejdanu v Teplicích, kde nějak zapomněli na to, co znamenají roušky, rozestupy a zákaz vycházení. Monika Babišová si letí nakupovat do Dubaje, zatímco vláda jejího muže vyzývá občany, aby do zahraničí cestovali jen v nejnutnějších případech. Faltýnek s Prymulou zase jednají v noci v zavřené restauraci. Takové chování vládních představitelů lze už jen považovat za výsměch všem občanům České republiky.

3/ Sám ministr zdravotnictví Blatný svým vyjádřením, že „pouze 30 % vykázaných úmrtí je jednoznačně spojeno s koronavirem“, zvyšuje pochybnosti o poctivosti vládou prezentovaných čísel, navíc snižuje logiku pravidel tvrdého lockdownu a snižuje motivaci, aby lidé tato pravidla dodržovali.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) (Ministerstvo zdravotnictví ČR)

4/ Neschopnost předsedy poslanecké sněmovny Radka Vondráčka jasně a srozumitelně vysvětlit, že ve sněmovně jsou otevřené pouze jídelny (závodní stravování srovnatelné s podnikovými a školními jídelnami) a vše je v souladu s vládními omezeními, vrhá nepříznivé světlo na všechny poslance, tedy i na ty, kteří slepě nepodporují nelogická a likvidační opatření vlády.

Pokud chce s námi vláda jednat o prodloužení nouzového stavu, musí dát jasné záruky, že budou splněny naše podmínky. Nejvyšší prioritu teď musí mít vzdělání. Jak uvedl Marek Výborný v komentáři k prohlášení koalice SPOLU: „Učitelé i rodiče jsou už na pokraji sil a propadají frustraci. Vláda evidentně nepovažuje, na rozdíl od většiny civilizovaných zemí, vzdělávání za svoji prioritu. S tou nejistotou je potřeba skončit a ukázat lidem světlo na konci tunelu.“ 

Ondřej Benešík je místopředseda KDU-ČSL, poslanec a předseda Výboru pro evropské záležitosti Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]