Co jsou záhadné létající objekty nad Amerikou, se neví. V podezření je spíše cizí mocnost než mimozemšťané

Neznámé létající mohou být problém. Záleží také na tom, co to vlastně létá. (Pixabay/KELLEPICS)

Neznámé létající mohou být problém. Záleží také na tom, co to vlastně létá. | FOTO: Pixabay/KELLEPICS

Velmi očekávaná zpráva amerických zpravodajských služeb neobsahuje žádné důkazy o mimozemském životě. Není však vyloučeno, že se jedná o pozorování cizí moci.

„Piloti proudových letadel americké armády v minulosti opakovaně prováděli pozorování, která vyvolávala otázky o neznámých létajících objektech a mimozemšťanech. Již léta zaměstnávají nejen komunitu fanoušků UFO, ale nyní i zpravodajské služby země,“ píše Spiegel.de. Zpráva pracovní skupiny pro takzvané „neidentifikované letecké jevy“, zkráceně UAP objekty, má být předložena Kongresu ve Washingtonu do 25. června.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Nyní jsou již známy první výsledky. Jak informoval deník New York Times, vládní představitelé nemají žádné vysvětlení, co jsou neidentifikované letecké objekty, které armáda spatřila, ale neexistují ani žádné spolehlivé důkazy, že by objekty mohly pocházet od mimozemšťanů.

„Odborníci nebyli schopni vysvětlit záhadný pohyb létajících objektů, napsal list s odvoláním na vysoce postavené vládní úředníky. Zpráva, která zatím není veřejná, se věnuje celkem více než 120 pozorováním UFO za posledních dvacet let. Podle zprávy byly některé z neidentifikovaných létajících objektů nápadné svou velmi vysokou rychlostí a velkou manévrovatelností, což v některých případech zřejmě odporuje fyzikálním zákonům.

Podle zprávy bylo přinejmenším vyloučeno, že by se jednalo o produkty tajné americké vojenské technologie. Vysoce postavený vládní úředník však novinám sdělil, že rostou obavy, že by objekty mohly souviset s čínskými nebo ruskými experimenty v oblasti hypersonické technologie.“

Zpráva, která byla zadána ještě za Trumpovy vlády, měla být zveřejněna a neměla podléhat utajení. Jak však informoval deník The New York Times, příloha zůstává důvěrná. Videozáznamy tří létajících objektů klasifikovaných jako neidentifikované, které Pentagon zveřejnil v loňském roce, nedávno podpořily zvěsti, že americké zpravodajské služby by mohly mít informace o inteligentním mimozemském životě. Krátké, rozmazané sekvence byly pořízeny na palubách stíhaček F/A-18 a v některých případech ukazovaly podivné trajektorie sotva rozpoznatelných objektů. Údiv pilotů byl slyšet i na videozáznamech.

Revue FORUM (archiv)

„Neidentifikovaný létající objekt (UFO), též létající talíř, jakýkoli vzdušný objekt nebo optický jev, který není pro pozorovatele snadno identifikovatelný. UFO se stalo hlavním předmětem zájmu po rozvoji raketové techniky po druhé světové válce a někteří badatelé je považovali za inteligentní mimozemský život navštěvující Zemi…

Zprávy o UFO se značně liší ve spolehlivosti, která se posuzuje podle počtu svědků, podle toho, zda byli svědci na sobě nezávislí, podle podmínek pozorování (například mlha, opar, typ osvětlení) a podle směru pozorování. Svědci, kteří si dají tu práci a pozorování ohlásí, se obvykle domnívají, že objekt je mimozemského původu, případně se jedná o vojenské plavidlo, které je však zcela jistě pod inteligentní kontrolou. Tento závěr je obvykle založen na tom, co je vnímáno jako let ve formaci skupin objektů, nepřirozené – často náhlé – pohyby, absence zvuku, změny jasu nebo barvy a podivné tvary.

Je dobře známo, že oko bez lidské pomoci si zahrává s klamy. Jasné světlo, například planeta Venuše, často vypadá, že se pohybuje. Astronomické objekty mohou být také nepříjemné pro řidiče, protože se zdá, že ‚sledují‘ auto. Vizuální dojmy o vzdálenosti a rychlosti UFO jsou také velmi nespolehlivé, protože jsou založeny na předpokládané velikosti a často jsou vytvářeny na prázdné obloze bez objektů v pozadí (mraky, hory atd.), které by určovaly maximální vzdálenost. Odrazy od oken a brýlí vytvářejí překrývající se pohledy. A složité optické systémy, jako jsou objektivy fotoaparátů, mohou z bodových zdrojů světla vytvořit zdánlivě talířovité úkazy. Je známo, že takové optické iluze a psychologická touha po interpretaci obrazů vysvětlují mnoho vizuálních hlášení o UFO a že přinejmenším některá pozorování jsou podvody.

Rabín Lionel Blue (F24)

Radarová pozorování jsou sice v určitých ohledech spolehlivější, ale nedokážou rozlišit umělé objekty od meteorických stop, ionizovaného plynu, deště nebo tepelných nespojitostí v atmosféře.“ (Britannica.com)

„UFO je od 50. let 20. století rozšířeným mezinárodním kulturním fenoménem. průzkumy řadí UFO na přední místa v žebříčcích témat, která jsou všeobecně uznávaná. V roce 1973 průzkum společnosti Gallup zjistil, že 95 procent veřejnosti uvedlo, že slyšelo o UFO, zatímco v průzkumu z roku 1977, který byl proveden pouhých devět měsíců po odchodu amerického prezidenta Geralda Forda z Bílého domu, o něm slyšelo pouze 92 procent lidí. 71 procent obyvatel Spojených států podle průzkumu z roku 1996 věří, že americká vláda informace o UFO zatajuje. Průzkum Roper Poll pro Sci-Fi Channel z roku 2002 zjistil podobné výsledky, ale více lidí věřilo, že UFO jsou mimozemská plavidla. V tomto posledním průzkumu si 56 procent respondentů myslelo, že UFO jsou skutečná plavidla, a 48 %, že Zemi navštívili mimozemšťané. Opět asi 70 procent respondentů mělo pocit, že vláda nesděluje vše, co ví o UFO nebo mimozemském životě.“ (en.wikipedia.org)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]