Co kavárníci dnes nemohou, jim možná stát povolí příští týden. Co dnes mohou, jim zakáže

Premiér Andrej Babiš a bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný (oba za ANO)
 (ČTK)

Premiér Andrej Babiš a bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný (oba za ANO) | FOTO: ČTK

Zcela absurdní situace okolo restaurací a kaváren graduje. Už několik hodin platí opět nové nařízení. Kavárny mohou podávat hostům kávu uvnitř v interiéru. Zřejmě. S sebou do kelímku ale kávu prodat nesmějí. Stejně tak čaj, svařák, prostě nic. Pivo v PET lahvi restaurace nyní už zřejmě prodávat mohou. V podstatě nikdo neví, co se smí a nesmí. Vláda už několik dní něco oficiálně vydává ve sbírce zákonů, něco jiného tvrdí a to, co vydá, neustále mění.

A nebude lépe. Ministr zdravotnictví Jan Blatný chce v pondělí navrhnout vyhlášení čtvrtého stupně svého protiepidemického systému, což by znamenalo opět zavřít restaurace, kavárny a obchody. I když údajně hledá možnost, jak nechat obchody otevřené. Čili chce zavřít kavárny a restaurace. Ty by měly mít podle čvrtého stupně možnost prodávat své produkty výdejním okénkem. Jenže když je teď zakázán prodej s sebou, mohou nastat dvě situace.

První možností je, že nyní platný zákaz prodeje nápojů s sebou Blatný zruší současně se zavřením vnitřních prostor kaváren a restaurací. Tím by jaksi popřel svůj momentální hlavní argument. Nyní zakázal prodej nápojů s sebou prý kvůli tomu, aby lidé nechodili s kelímky po ulicích a trzích a nepovídali si. Příští týden už si zřejmě povídat nebudou. Anebo nastane druhá, mnohem smutnější situace. Zakáže kavárnám provoz ve vnitřních prostorách, povolí otevřít výdejní okénko a prodlouží zákaz prodeje nápojů s sebou, aby lidé nepili kávu na ulici. Takže kavárníci se v těch výdejových oknech budou moci na zákazníky tak maximálně usmívat.

Ale kdoví. Možná bude nové nařízení vlády povolovat prodej kávy s sebou každému třetímu, kdo k okénku přijde v modré bundě. Čaj si s sebou bude moct koupit jen manželský pár, pokud byl oddán před pěti lety a později. A svařák? Svařák si s sebou bude moci koupit jen ten, kdo řekne tajné heslo.

Ona by to celé byla celkem legrace, kdyby to nebyla skutečnost, kterou tady a teď žijeme spolu s naší nekompetentní a věčně zmatenou vládou posedlou detailním byrokratickým řízením.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články