Co mají Rusové a Zeman na Babiše, že se chová jako zbabělec?

Andrej Babiš (ANO) (Evropská unie)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: Evropská unie

Klíčovou otázkou včerejšího dne je, co mají Rusové a Miloš Zeman na Andreje Babiše, že se chová jako totální zbabělec a vlastizrádce? Proč na ostudné tiskové konferenci prohlásil, že teroristický útok, který ruští agenti provedli na pokyn svých velitelů na území České republiky, vlastně nebyl tak moc státní terorismus, ale jakýsi útok na zboží, který se vlastně neměl ani odehrát u nás, kdyby ti agenti nebyli matlové?

Co to má znamenat? Zapomněl snad Babiš, co se stalo? Cizí nepřátelská velmoc do České republiky poslala pod falešnými pasy své agenty vycvičené k záškodnickým akcím. Tito agenti se nějak dostali do střeženého muničního skladu a odpálili ho. Při výbuchu zemřeli dva lidé. Armáda a další složky integrovaného záchranného systému prostor a široké okolí výbuchu šest let pročesávaly a čistily.

Eric Drooker

Dosud zveřejněná zjištění ukazují, že o tom, že za výbuchy ve Vrběticích stojí Rusové, věděli nejvyšší představitelé státu v čele s Babišem už v březnu. Co udělali? Ututlali to. Informaci nezveřejnili a nepodnikli žádné zásadní kroky. Naopak, kývli na účast Ruska v procesech směřujících k výběrovému řízení na dodavatele dostavby jaderné elektrárny Dukovany. I když věděli o výsledku vyšetřování ve Vrběticích, nadbíhala vláda Andreje Babiše Rusům a prosila je o Sputnik V. Kdo Sputnik nechtěl, musel z vlády, jak by potvrdil Jan Blatný.

Vše nasvědčuje tomu, že Babišovi se za žádnou cenu nechtělo do jakéhokoliv kroku proti Rusku. Až do soboty. Právě v tento den totiž obdržel on i Jan Hamáček sms od novináře serveru Seznam zprávy, který se ptal na možné zapojení Ruska do velké kauzy na území ČR.

Až po této sms Babiš s Hamáčkem pozvali narychlo ruského velvyslance a svolali tiskovku. Jednoduše chtěli narychlo zabránit tomu, aby o kauze dříve informovala média a aby novináři zjistili, že Babiš a spol. vše věděli a nepodnikli žádné kroky.

Miloš Zeman (ČTK)

A znovu se vracíme k zásadní otázce, proč? Proč by si Babiš nechal ujít tak skvělou příležitost ukázat, jak dokáže zatočit s Rusy, kteří nám zabili dva lidi a vyhodili do vzduchu muniční sklad? Kdyby téma správně uchopil a ukázal, že je dobrý lídr, preference by šly nahoru a po tom on touží nejvíce.

Jenže Babiš tuto šanci nevyužil. Snažil se, aby celá věc vyhnila. Až když skutečně musel, vystoupil. Nějaká tvář mu vydržela přesně dva dny. V pondělí zásadně vyměkl a začal celý útok ostudně zlehčovat. Jeho vlastizrádné vystoupení na tiskovce samozřejmě okamžitě využila ruská propaganda, aby zesměšnila Českou republiku a znevěrohodnotila celou kauzu. Babiš připravuje půdu Zemanovi, který, až mu skončí pyžamkový týden a začne se mu chtít mluvit, bude pronášet jednu lež a větu proti vlastní zemi za druhou. Jako vždy.

Co mají na Babiše Rusové a Miloš Zeman tak děsivého, že se chová jako totální zbabělec a vlastizrádce? Co mají tak silného, že se sám dobrovolně připravuje o politické body? Souvisí to s působením Babiše v zahraničí před rokem 1989?

Eric Drooker

Je možné, že by KGB nekontaktovala oddaného mladého estébáka, který obchodoval s hnojivy v Maroku a měl československý pas? Mohou na něj mít něco ze začátků podnikání v ČR? Vědí, kde vzal počáteční kapitál, jehož zdroj dosud nedokázal vysvětlit? Nebo na něj mají něco z doby, kdy nepřátelsky přebíral konkurenční firmy? Nebo něco z období, kdy se prohlásil za politika?

Je to opravdu mnoho otázek. Babišova kariéra bohužel pro něj (a pro Českou republiku, jíž dělá momentálně předsedu vlády) nabízí až příliš mnoho chvil, kdy mohlo dost lidí získat případný kompromitující materiál a uložit ho ve složce na vhodnou chvíli. Zdá se, že teď prožíváme vhodnou chvíli. Jinak je nevysvětlitelné, proč by Babiš dělal to, co dělá.