Prvního dne voleb se zúčastnili všichni prezidentští kandidáti a také Miloš Zeman. Končící hlava státu dala znovu najevo, že preferuje Andreje Babiše. Důvody jsou ale mnohem prozaičtější než uváděné zkušenosti z politiky. Jak s tím souvisí závěr kampaně?
Zeman odevzdal svůj hlas šéfovi ANO, s nímž se loni rozkmotřil kvůli vyhrocení vztahů s blízkými spolupracovníky Martinem Nejedlým a Vratislavem Mynářem. Při vyhodnocení šancí všech uchazečů však hradní skupina usoudila, že pragmatický Babiš je nejvíce náchylný dohodám, jež by jim umožnily zachovat část vlivu.
Proto došlo k obnovení kontaktů okruhu Hradu a bývalého premiéra, jež se projevily v otevřené podpoře Babišovy kandidatury. Hradní skupina má naopak největší problém s Petrem Pavlem, jenž se naopak v průběhu kampaně vymezuje vůči Zemanovi.
Degradace prezidentského úřadu
„Zažili jsme degradaci důstojnosti prezidentského úřadu,“ řekl Pavel u volební urny. Všem by podle něj prospěl návrat politické kultury, kdy spolu nemusíme vždycky souhlasit, ale budeme hledat cesty k řešení.
Zeman po odevzdání hlasovacího lístku zopakoval, že nový prezident by měl mít hlavně velké politické zkušenosti. „Člověk, který v politice prakticky začíná a tyto zkušenosti nemá, je rizikem pro všechny občany, ale také sám pro sebe,“ myslí si.
V obecné rovině platí, že politické zkušenosti hrají významnou roli, ale ne vždy a beze zbytku. Dovedeno ad absurdum by byla rizikem volba Václava Havla nebo třeba slovenského prezidenta Andreje Kisky, kteří nesplňovali Zemanova kritéria.
Zemanův soud předem diskvalifikuje všechny nové tváře a seskupení, jež by se chtěly ucházet o přízeň voličů. Platí to ale i opačně. Dlouholetá zkušenost z politiky není vždy zárukou kvality, ale ani kompetence. To platí i pro samotného Zemana, který na Hradě předvedl odstrašující výkon.
Co přinesly jeho dlouholeté zkušenosti? Do historie se zapíše utužováním vztahů s autoritářskými režimy Ruskem a Čínou, jež skončily debaklem. Slíbené stamiliardové čínské investice se rozplynuly jako pára nad hrncem.
Ještě větším fiaskem skončily česko-ruské vztahy, které jsou po vrbětické kauze a Putinově agresi na Ukrajině na bodě mrazu. Zeman sice otočil, ale není to tak dávno, co prosazoval ukončení protiruských sankcí a uznání anexe Krymu.
Jestli Zeman završuje svoji kariéru směsicí omylů, ohýbání Ústavy a názorových veletočů, zní jeho požadavek na politické zkušenosti jako vtip. Pokud byl někdo rizikem pro tento stát, měl by se rozhlédnout kolem sebe. Nejedlého vyšetřovaly kvůli východním kontaktům domácí i zahraniční tajné služby. Bezprověrkový kancléř Mynář je stále trestně stíhaný.
Zkušenost s Babišem
Jaká je desetiletá zkušenost s jeho favoritem Babišem? Mezinárodní ostuda po osobních skandálech propíraných na evropské úrovni, manažerské selhání v covidové pandemii a rozvrácené veřejné finance.
O jisté perverznosti těchto vztahů svědčí Babišovo vymezování proti „Palermu“ tradičních stran, kam lze začlenit i ČSSD. Šéf ANO se dnes vymezuje proti opoziční smlouvě, kdy stál v čele vlády Miloš Zeman. Ten samý Zeman, který umožnil svým ministrům privatizovat významné státní podniky do rukou „chemického Alího“, majitele v té době zázračně expandujícího Agrofertu.
Ne vždy to klaplo ke vzájemné spokojenosti, o čemž svědčí Zemanovo vyjádření z roku 2011, kdy Babiš začal uvažovat o vstupu do politiky. „Člověk, který působí v politice, má-li být dlouhodobě úspěšný, nesmí krást, nesmí podrážet a musí dodržovat uzavřené dohody,“ uvedl tehdy.
„Byl jsem přímým účastníkem podpisu dohody s ním při privatizaci Unipetrolu. Konstatuji, že pan Babiš tuto uzavřenou dohodu nedodržel,“ prohlásil. To byl podle něj přímý důkaz Babišovy nedůvěryhodnosti. Dnes se s tímto nedůvěryhodným politikem poněkolikáté spojuje.
Zájmy v Číně
Zeman a jeho okolí preferují Babiše, protože nikdo jiný neprojeví tolik vstřícnosti vůči jejich osobním a obchodním zájmům. Jak se nyní ukazuje, stále sem patří byznys v Číně.
Zeman před několika dny hovořil s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, mimo jiné o pozici českých firem na čínském trhu. „Požádal například o podporu společnosti Home Credit kvůli restriktivním opatřením čínské strany, kdy čínský prezident v reakci uvedl, že je o problému informován,“ uvedl mluvčí Jiří Ovčáček.
Tato informace je zajímavá z toho důvodu, že Home Credit patří do Kellnerova impéria PPF, jež uzavíralo výhodné obchody i s Babišovou vládou – mimo jiné desetimiliardový tendr na mýtný systém nebo odkup společnosti ČD – Telematika.
Proč se o tom zmiňovat? Je poněkud nápadné, že se Babiš vyhnul debatám kandidátů s jedinou výjimkou televize Nova. Shodou okolností byla před třemi lety začleněna do skupiny PPF. Jak sám přiznal, učinil tak na Zemanovo doporučení.
Nejdůležitější moment voleb
Babiš označil exkluzivní debatu na Nově za nejdůležitější moment voleb. Řekl novinářům, že na předchozí debaty nechodil, protože prý nedávají objektivní obraz. U superdebaty na České televizi mu vadilo, že bylo pozváno všech devět kandidátů. Vyslovil obavy, že by měl malý prostor. „Nenechali by mě dokončit jedinou větu.“
To v debatě na Nově v hlavním vysílacím čase den před volbami, jíž se zúčastnila trojice hlavních favoritů Pavel, Nerudová a Babiš, nehrozilo. Babiš dostal podle svých představ velkorysý prostor k projevům nehorázných lží, bezskrupulózního populismu a jájínkovské sebechvály.
Moderátor Koranteng se sice pokoušel se střídavými úspěchy hlídat čas a zpočátku rýpal i do Babiše, ale postupem času se z pořadu stala selanka takřka bez nepříjemných otázek. Zarážející je například skutečnost, že pokud čelí Petr Pavel dotazům na svoji minulost, není na totéž tázán i kandidát Babiš.
Vytěsněná minulost
Vytěsnění Babišovy mnohem barvitější normalizační minulosti z éteru je jedním z největších majstrštyků marketérů ANO a napojených mediálních kruhů – včetně debaty na Nově se sledovaností 1,9 miliónu diváků.
Je naprostou záhadou, proč nepadají otázky, jak je možné, že Babiš v sedmdesátých letech, v době nejtužší normalizace, studoval střední školu v Ženevě, kde v zahraničním obchodu pracoval jeho otec, nomenklaturní aparátčík, v jehož šlépějích chtěl pokračovat. Co Babišův pracovní pobyt v Maroku a jeho spolupráce se Státní bezpečností?
Andrej Babiš vykládá, že bude jako prezident nadstranický, nezávislý a bude odolávat tlaku lobbistů. Sám přitom na lobbingu vybudoval svoje impérium, v tom se vyzná. I proto se stal koněm Hradu a na něj napojených byznysových kruhů.
Zeman a jeho spřízněný okruh si jistě přejí, aby našli pokračovatele ve své specifické ekonomické diplomacii. Některá média jdou těmto přáním naproti a nelze se zbavit pocitu, že mezi ně patří i televize Nova.