Co musí ještě Putin udělat, aby Západ Rusko nazval teroristickou zemí, ptá se Oleksij Danilov

Oleksij Danilov (President.gov.ua / Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

Oleksij Danilov | FOTO: President.gov.ua / Wikimedia Commons / CC BY 4.0

Krátce poté, co Putinova armáda vypustila na ukrajinské civilní cíle během pouhých pěti hodin více než 80 raket, které zčásti dopadly do obydlených míst v Kyjevě, Kryvém Rogu a dalších městech, se k situaci pro Ukrajinskou pravdu vyjádřil i tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny (NSDC) Oleksij Danilov.

Putin zároveň drze obvinil Ukrajinu z teroristických útoků a jeho pomocník, běloruský samozvaný diktátor Lukašenko řekl, že Rusko a Bělorusko se dohodly na rozmístění společné regionální skupiny vojsk. „Putina současná agónie přiblíží k definitivní porážce,“ řekl Danilov, podle kterého Putin již nedokáže vyhrát vojenskými prostředky, a tak se uchýlil ke strategii zničení ukrajinské infrastruktury a ekonomiky. „Nejde o nic jiného než o příklad agresivního terorismu ze strany Ruské federace,“ konstatuje Oleksij Danilov.

(Týdeník FORUM)

Rusko podle něj není sponzorem terorismu, jak se někde objevuje, protože samo není ničím jiným než obyčejnou teroristickou zemí, která využívá každé příležitosti ke zničení Ukrajiny, a ještě to navíc veřejně zdůrazňuje. Přesto s ním mnoho politiků dále mluví a stále říkají, že by se s ním mělo jednat. „S teroristy v civilizovaném světě nikdo nemluví,“ prohlásil tajemník NSDC.

Podle Danilova i některých politických analytiků je současný ruský agresivní raketový útok jen dalším projevem Putinovy slabosti, který již ví, že prohraje, a tímto způsobem se alespoň snaží na Ukrajině šířit teror, paniku a chaos, protože na víc už se jeho armáda nezmůže.

Od února, kdy byla Ukrajina Ruskem napadena, žádají ukrajinští politici a vojáci od spojenců zbraně protivzdušné obrany, které by byly používány právě v takovýchto kritických chvílích. „Na protivzdušné obraně závisejí životy našich lidí a ochrana naší infrastruktury, protože máme šíleného souseda, který na nás sype všechno, co mu zbylo ve vojenských skladech,“ uvedl Danilov.

Pokud jde o Lukašenka a jeho prohlášení o rozmístění ruských jednotek v Bělorusku, ukrajinská armáda celou situaci monitoruje a je připravena v případě potřeby zasáhnout. „Pohraniční stráž, naše územní obrana, celý bezpečnostní a obranný sektor nacházející se na území krajů, včetně krajských úřadů, jsou připraveny na jakýkoli vývoj událostí,“ řekl Oleksij Danilov, podle kterého obyčejní Bělorusové nejsou ochotní s Ukrajinci bojovat, protože je plně chápou. A pokud by se Lukašenko rozhodl zúčastnit se této války přímo s armádou, bude to jeho „poslední rozhodnutí, které ve svém životě učiní jako člověk, který již není téměř považován za prezidenta země“.

„Chceme, aby mezinárodní reakce byla adekvátní současné situaci. Už do očí bijícím teroristickým útokům téměř ve všech regionech Ukrajiny na civilní objekty, na naše občany. Co musí ještě Putin udělat, aby reakce našich partnerů vůči Rusku jako teroristické zemi byla radikálnější?“ zeptal se na závěr Danilov.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články