Předseda nejsilnějšího opozičního hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš hodlá kandidovat na prezidenta republiky. V pondělí 31. října požádá o důvěru předsednictvo hnutí. Pokud ji získá, obrátí se na poslance ANO, aby jeho kandidaturu podpořili. Chce hlavně hájit zájmy českých občanů, řekl.
Slova předsedy hnutí ANO ovšem kontrastují s minulostí jednoho z nejbohatších lidí v České republice. Kauzy spojené s bývalým premiérem jsou totiž veřejně propírané již několik let.
Kdo je tedy Andrej Babiš?
– Významný podnikatel slovenského původu a předseda hnutí ANO Babiš, který byl v letech 2017 až 2021 předsedou vlády, patří k nejkontroverznějším politikům v současnosti, mezi voliči má velkou skupinu podporovatelů, ale i silnou skupinu odpůrců. Proti jeho vládě i jemu osobně se v roce 2019 konaly nejmasovější demonstrace od listopadu 1989. Nyní je poslancem (od roku 2013).
– Podstatnou část své politické kariéry se Babiš potýká s vyšetřováním v souvislosti s farmou Čapí hnízdo i s podezřením ze střetu zájmů.
– Kauzu kolem udělení dotace společnosti Farma Čapí hnízdo v současnosti řeší pražský městský soud. Obžalovaní jsou Babiš a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová). Obžaloba tvrdí, že Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo ze svého holdingu Agrofert a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle státního zástupce to udělal proto, aby farma zdánlivě splňovala podmínky pro získání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky. Nagyová podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala. Babiš i Nagyová vinu odmítají.
– Babiš byl v říjnu 2017 obviněn pro podezření z dotačního podvodu a pro poškození finančních zájmů EU. Případ Čapí hnízdo pokračuje třetí volební období a sněmovna proto Babiše už třikrát vydala ke stíhání: v září 2017, v lednu 2018 a naposledy letos v březnu. Expremiér sice v tomto případě zpochybňoval způsob, jakým byl zbaven imunity, u Nejvyššího soudu (NS) ale neuspěl.
– V listopadu 2018 server Seznam Zprávy zveřejnil reportáž, ve které Babišův syn Andrej Babiš mladší řekl, že jej spolupracovníci jeho otce drželi na Ruskem okupovaném Krymu, aby nemohl vypovídat k Čapímu hnízdu. Premiér to odmítl a řekl, že jeho syn je psychicky nemocný. Babiš mladší loni vypovídal na policii v kauze Farmy Čapí hnízdo. Po své výpovědi novinářům řekl, že z něj otec udělal takzvaného bílého koně a že nikdy nechtěl být součástí dotačního podvodu.
– O možném Babišově střetu zájmů se mluví prakticky od jeho vstupu do politiky a zejména poté, co se v roce 2013 jeho hnutí dostalo do sněmovny a Babiš v lednu 2014 usedl do křesla ministra financí. Agrofert, jehož byl tehdy majitelem, je jedničkou zemědělsko-potravinářského sektoru i druhou nejvýznamnější skupinou chemického průmyslu v ČR, výrazné je i jeho angažmá v médiích (skupina Mafra vlastněná Agrofertem patří k největším mediálním domům v ČR). Podle novely zákona o střetu zájmů, přijaté začátkem roku 2017, smějí členové kabinetu ovládat firmy, ty ale nemají přístup k veřejným zakázkám a nenárokovým dotacím. Zákon zakazuje členům vlády i dalším činitelům provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk. Babiš v reakci na normu v únoru 2017 vložil akcie firem Agrofert a SynBiol do svěřenských fondů.
– Další kauza spojená s Babišovým podnikáním se v květnu 2017 stala důvodem jeho odchodu ze Sobotkovy vlády. Šlo o nákup korunových dluhopisů Agrofertu, jejichž výhoda spočívá v tom, že držitel v podstatě neplatí ze získaných úroků daň z příjmu. Sobotka nejprve oznámil, že se rozhodl podat demisi vlády kvůli Babišovým majetkovým poměrům a finančním transakcím. Babiš byl podle něj ve střetu zájmů, když mu podléhala finanční správa, která by měla vyšetřit nákup dluhopisů. Sobotka nakonec demisi nepodal, což vyústilo v ostrý konflikt s prezidentem Milošem Zemanem. Poté navrhl Babišovo odvolání, což Zeman po průtazích udělal.
– Pozornost a kritiku vzbudily také nahrávky zveřejněné v roce 2017 na twitterovém účtu Šuman, na kterých se Babiš urážlivě vyjadřuje o členech vlády a mluví o článcích v médiích, která mu dříve patřila. Na jedné z nahrávek novinář Marek Přibil předává Babišovi dokumenty, které podle něj pocházejí z policejního vyšetřování.
– Loni se Babišovo jméno objevilo v kauze Pandora Papers. Pandora Papers upozorňují na podezřelé transakce, které řada politiků i dalších osobností z různých zemí realizovala prostřednictvím anonymních offshorových firem. Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ), které s odhaleními přišlo, upozornilo v Babišově případě na to, že si přes offshorové firmy poslal do ciziny téměř 400 milionů korun, za které pak koupil nemovitosti na francouzské Riviéře. Babiš opakovaně odmítá, že by se dopustil něčeho nelegálního. Letos v srpnu uvedl francouzský deník Le Monde, že francouzský Soud pro vyšetřování závažné trestné činnosti (PNF) zahájil předběžné vyšetřování pro podezření z praní špinavých peněz a daňových úniků v souvislosti s nákupem nemovitostí Babišem ve Francii.
– Před listopadem 1989 byl Babiš členem komunistické strany. Podle dokumentů slovenského Ústavu paměti národa (ÚPN) se v roce 1980 stal důvěrníkem Státní bezpečnosti (StB) a o dva roky později ho komunistická tajná policie získala ke spolupráci jako agenta s krycím jménem „Bureš“. Babiš vědomou spolupráci s StB vždy popíral a v roce 2012 podal na ÚPN žalobu.
– Slovenské nižší soudy mu nejprve daly za pravdu, po zásahu ústavního soudu ale Babišovu žalobu, že je evidován jako agent neoprávněně, zamítly. Premiér se prostřednictvím ústavní stížnosti snaží zvrátit rozhodnutí slovenských soudů. V listopadu 2019 ústavní soud jeho stížnosti v podstatné části vyhověl a slovenské soudy se Babišovou kauzou budou muset znovu zabývat. V prosinci 2018 Babiš neuspěl s žalobou na Slovensko u Evropského soudu pro lidská práva.
– Letos v červnu bratislavský krajský soud v obnoveném líčení zamítl Babišovu žalobu, že je neoprávněně veden v archivních svazcích někdejší StB jako agent. Soud svůj verdikt v souladu s dřívějším rozhodnutím ústavního soudu zdůvodnil tím, že žalovanou stranou nemá být slovenský Ústav paměti národa. V říjnu Babiš podal dovolání proti rozsudku ke slovenskému Nejvyššímu soudu.
– Babiš se narodil 2. září 1954 v Bratislavě (nyní má české občanství). Absolvoval gymnázium v Ženevě a poté Vysokou školu ekonomickou v Bratislavě.
– Svoji profesní kariéru začínal jako referent v Chemapolu Bratislava (později Petrimex), v letech 1985 až 1990 byl obchodním zástupcem v Maroku. V roce 1991 se do Československa vrátil a znovu působil v Petrimexu, tentokrát v manažerských funkcích. Podílel se na založení české pobočky firmy, později přejmenované na Agrofert. V roce 1995 musel z Petrimexu odejít, pozice v Agrofertu si ale udržel. Postupně firmu ovládl a vybudoval z ní potravinářský, zemědělský a chemický holding, který patří k největším firmám v ČR. Později koupil i významná média (mj. skupinu Mafra). Po vstupu do vlády v roce 2013 z vedení firmy odešel, v únoru 2017 kvůli zákonu o střetu zájmů vložil akcie svých firem Agrofert a SynBiol do svěřenských fondů.
– Jako vlastník Agrofertu patřil Babiš k nejbohatším a nejvlivnějším podnikatelům v zemi. Do politiky se rozhodl vstoupit na podzim 2011, kdy začal kritizovat korupční prostředí v ČR a posléze představil sdružení ANO 2011 – Akce nespokojených občanů. Původně deklaroval, že nechce být lídrem hnutí, nakonec ale změnil názor, stal se předsedou hnutí, které vede dodnes.
– ANO se po úspěchu ve volbách 2013 stalo v lednu 2014 vládní stranou a Babiš ministrem financí a vicepremiérem pro ekonomiku. Vládu opustil v květnu 2017 poté, co se premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) rozhodl pro jeho odvolání kvůli nejasnostem kolem podnikání a majetkových poměrů. V říjnu 2017 Babišem vedené hnutí jasně vyhrálo volby do sněmovny a politikovi se otevřela cesta do křesla premiéra. Prezident Zeman jej jmenoval, následně vznikl menšinový kabinet tvořený zástupci ANO, který ale nezískal důvěru sněmovny a musel podat demisi. Zeman, s kterým má Babiš dobré vztahy a který Babiše podporuje, poté Babiše znovu jmenoval premiérem. Babiš pak vyjednal menšinovou koaliční vládu s ČSSD, kterou podpořili komunisté.
– Babišova vláda podala demisi po loňských volbách do sněmovny, ve kterých hnutí ANO skončilo těsně druhé za koalicí Spolu. Jeho vláda skončila 17. prosince 2021.
– Babiš je podruhé ženatý. Z prvního manželství má dvě děti, se současnou manželkou Monikou (svatbu měli po mnohaletém soužití v červenci 2017) další dvě. Babišův otec Štefan Babiš pracoval jako vedoucí pracovník zahraničního obchodu a mimo jiné zastupoval Československo při jednání GATT (Všeobecné dohody o clech a obchodu) v Ženevě a také pracoval jako poradce při OSN.