Nedá se říci, že by destrukci přehrady Kachovka nikdo nečekal. Modely katastrofy, která by mohla nastat, pokud by se ruská armáda skutečně odhodlala k tak brutálnímu kroku, existují už rok. Jen zkrátka všichni doufali, že k tomu nedojde. Už proto, že zničením přehrady by Rusové odřízli od pitné vody také jimi okupovaná území, včetně Krymu, a zároveň zaplavili vlastní vojenské pozice.
Nicméně stalo se. Vše nasvědčuje tomu, že Putin zopakoval Stalinovu taktiku ze srpna 1941, kdy jednotky NKVD tajně vyhodily do vzduchu přehradu v Záporoží, aby tak zpomalily postup Hitlerovy armády. Vlna tehdy smetla ze zemského povrchu osady na Dněpru a připravila o život desítky tisíc ukrajinských civilistů. Nyní došlo výbuchu ve strojovně elektrárny Nová Kachovka. Elektrárna je nenávratně poškozena, Dněprem se valí obrovská masa vody. Rusové jsou zřejmě sami překvapeni rozsahem destrukce, kterou způsobili. Jenže už není návratu.
Model katastrofy
Model z října loňského roku, který na svém webu zveřejnil blogger Lars Wilderang, pochází od švédské hydrologické společnosti Dämmningsverket AB a vznikl pomocí softwaru HEC-RAS 6.3 od US Army Corps of Engineers (SACE). Terénní data pocházejí z programu Nasa Shuttle Radar Topography Mission (SRTM) a jsou k dispozici v United States Geographical Survey (USGS). Model nebyl zpracován na základě přesných měření hladiny a průtoku vody, počítal ale s tou nejhorší variantou. Nutno říci, že realita ji ještě překonala: Skutečná hladina vody v přehradě byla ještě vyšší, neboť Rusové před odpálením naplnili přehradu na maximum.
Přehrada Kachovka má rozlohu 2 155 kilometrů čtverečních, a je tedy čtyřiačyřicetkrát větší než Lipno a zhruba desetkrát větší než celá vltavská kaskáda, tedy Lipno, Orlík i Slapy dohromady. Nejvíce zasažena záplavami měla být dle modelu oblast na levé, jihovýchodní straně Dněpru, což se také stalo. Po částečném zaplavení města Cherson by mělo dojít k zpětnému zaplavení řeky Inhulec a po čtyřech až pěti dnech také k zaplavení řeky Bug až do města Mykolajiv.
Modelovaný průtok měl kulminovat na úrovni 14 000 metrů krychlových vody za sekundu. Reálný proud, který se dnes prohnal Dněprem, má ale 18 000 metrů krychlových. Po deštích byl stav vody v přehradě vysoký,…
Přečetli jste úryvek článku Týdeníku FORUM
Tento článek byl publikován pouze ve zkrácené formě. Kompletní verzi si mohou přečíst předplatitelé FORUM 24+ přihlášením do čtenářské zóny na webu Týdeníku FORUM.