Co na koho „práskla“ volební kalkulačka

Volební lístek (ČTK)

Volební lístek | FOTO: ČTK

S blížícími se volbami do poslanecké sněmovny mnoho nerozhodnutých voličů hledá způsob, jak najít stranu, se kterou by nalezli největší názorovou shodu. Ale i ti, kteří mají jasno, si mnohdy chtějí ověřit, nakolik a v čem souzní, nebo se naopak rozcházejí s postoji politického subjektu, jehož lístek plánují vhodit do urny.

A právě na to je tady volební kalkulačka. Na adrese https://volebnikalkulacka.cz/ si ji každý může otevřít, odpovědět na několik otázek a pak už se jen podívat, která strana je pro něho ta pravá a kolikaprocentní shoda mezi ním a kandidáty do sněmovny vládne.

To ale ještě není všechno. Protože všechny strany k jednotlivým bodům poskytly svá stanoviska, může si také každý rovnou ověřit, nakolik a v čem se v zásadních tématech shodují a rozcházejí mezi sebou. I to může v rozhodování hrát důležitou roli. Chci volit stranu, která hlásá podstatnou shodu se subjektem, který bych nevolil ani náhodou? Je to přehledné a na jednom místě, přímo před vámi na monitoru. Což je samozřejmě lepší, než když informace o postojích k tomu či onomu musíte lovit v tisku a v televizi, mnohé vám uniknou nebo se k vám od jednotlivých stran dostávají v rozestupu týdnů, či dokonce měsíců.

Potenciální voliče tak možná překvapí, že Piráti na mnoho věcí nemají názor vůbec žádný. Nic si nemyslí například o zvýšení daně na alkohol, o inkluzi ve školství ani o tom, zda by zaměstnaní lidé předdůchodového věku měli či neměli být daňově zvýhodnění. Nevědí, co si mají myslet o zákazu vystupování zvířat v cirkusech ani o případném rozšíření zákazu jízdy kamionů.

Naopak nikoho zřejmě nepřekvapí, že TOP 09 chce zůstat v tzv. tvrdém jádru Evropy, a proto je jednoznačně pro přijetí eura. Je proti plošnému odmítání uprchlíků na základě jejich náboženského vyznání a myslí si, že v otázce azylové politiky a migrace by měly státy EU postupovat koordinovaně. Jednoznačně je pro plošné zrušení EET i kontrolního hlášení.

V obou těchto případech – kontrolního hlášení a elektronické evidence tržeb – panuje ovšem dojemná shoda Starostů a nezávislých (STAN) a KDU-ČSL s hnutím ANO. Ani STAN, ani lidovci nehodlají nic z toho zrušit. Pro ty, kdo snad uvažují o Starostech jako protiváze k Babišovi, zajímavá zpráva.

Ještě širší shoda se ale ukazuje mezi ODS a hnutím ANO.

ODS je proti přijetí eura. Chce zakázat stavbu mešit. Nechce přijímat ŽÁDNÉ uprchlíky muslimského vyznání.

ANO je proti přijetí eura (ale na rozdíl od ODS chce zůstat v jádru EU. Jak by to ale asi chtěli zařídit?). Chce zakázat stavbu mešit. Nechce přijímat ŽÁDNÉ uprchlíky muslimského vyznání (přestože Babiš ještě nedávno tvrdil, by u nás mohli obsadit „tisíce pracovních míst“.)

Bez zajímavosti není ani to, že ODS nemá žádný postoj k volbám na internetu nebo ke školnému a jednotný názor u nich nepanuje ani na adopci dětí homosexuálními páry.

Že je ANO proti zrušení EET, nepřekvapí, ale poněkud úsměvné je, že i přes své několikahodinové rozhořčené řečnění kolem zbavení imunity svého lídra Babiše a místopředsedy Faltýnka deklarují podporu omezení poslanecké imunity.

ČSSD by euro chtěla a stojí tím pádem i o setrvání v EU. Zákaz stavby mešit nepodporuje a je i proti zákazu přijímat muslimské uprchlíky. EET ani kontrolní hlášení by ale nezrušila. O adopcích dětí homosexuály si nemyslí nic, případně – proškrtnutím kolonky u příslušné otázky místo Ano/Ne – dává najevo, že neví, co si o tom má myslet.

Zajímavostí tam samozřejmě najdete mnohem víc. Zkuste si to. Tak šťastnou ruku a dobře informovanou hlavu u voleb!

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freec[email protected]