Co Nejedlý řešil na utajovaném jednání v Moskvě? Fatálně selhala kancelář prezidenta i vláda, říká senátor Fischer

Prezident Miloš Zeman s poradcem Martinem Nejedlým  (ČTK)

Prezident Miloš Zeman s poradcem Martinem Nejedlým | FOTO: ČTK

Kancelář prezidenta nejedná v zájmu České republiky a už poněkolikáté porušila zásady jednotné zahraniční politiky, zaznívá jasná zpráva od senátu. Co přesně se na schůzce Zemanova poradce Nejedlého v Moskvě řešilo? Předseda výboru pro bezpečnost, senátor Pavel Fischer pro deník FORUM 24 popsal selhání vlády i Hradu a vysvětlil, co tato cesta pro Českou republiku znamená. „Rusové s námi hrají vysokou politickou hru a snaží se ovlivňovat dění v naší zemi,“ říká.

Minulý týden odletěl prezidentův poradce, podnikatel Martin Nejedlý do Moskvy na utajovanou schůzku. Minulý čtvrtek se tam měl sejít s ruským diplomatem a asistentem prezidenta Vladimira Putina Jurijem Ušakovem. Ten od roku 2012 dohlíží na otázky zahraniční politiky Ruské federace.

Oficiálně tato cesta neproběhla. U schůzky tak nebyl přítomen žádný z českých diplomatů a ministerstvo zahraničí o cestě původně vůbec nevědělo. Nejedlý nemá bezpečnostní prověrku, neexistuje oficiální zápis z jednání.

FORUM 24 (archiv)

Jeden dokument Kanceláře prezidenta republiky však přece jen vznikl a jeho obsah se podařilo získat redakci týdeníku Respekt. V neděli se totiž Nejedlý vrátil do Česka a na Hradě alespoň přetlumočil, co s Ušakovem řešil. Putin prý oceňuje Zemanovu snahu o dobré česko-ruské vztahy a usiluje o jejich zachování. Vzájemně dobré prezidentské vztahy jsou pro něj prý důležité, zvláště když se česká i ruská strana shodly, že osoba Miloše Zemana je poslední oficiální spojkou těchto pozitivních vztahů.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) se o schůzce dozvěděl z médií. Diplomatický pas však podle svých slov Nejedlému vzít nemůže, pokud s ním není spáchán trestný čin. V cestě prý ale nevidí bezpečnostní riziko, protože neoficiální Zemanův poradce nemá bezpečnostní prověrku, takže nemá přístup k utajovaným informacím.

Pohrdání občany, Rusko s námi hraje vysokou politickou hru

Senátní výbor pro bezpečnost ale tento postoj nesdílí. „Agendu prezidenta projednávala v zahraničí osoba bez řádné smlouvy s KPR, bez popisu pracovní činnosti a bez bezpečnostní prověrky, a to bez součinnosti s vládou, která nese odpovědnost za zahraniční politiku ČR. Ze strany Kanceláře prezidenta republiky se jedná o opakované porušení zásad jednotné zahraniční politiky,“ uvádí se v usnesení, které výbor vydal tento týden.

Toto rozhodnutí vysvětlil pro deník FORUM 24 předseda výboru Pavel Fischer. „Fatálně selhala jak Kancelář prezidenta republiky, tak vláda. Na zahraniční politice mají úzce spolupracovat. A to platí dvojnásob pro naši situaci, kdy česká vláda vyzvala Ruskou federaci, aby se začalo jednat o budoucnosti smlouvy o spolupráci. Zatímco ruská strana otálela s odpovědí, poradce prezidenta vyráží bez informování ministra do Moskvy. Nebylo to v jeho případě poprvé,“ poukázal na problematické působení Nejedlého, jenž s Hradem ani nemá podepsanou žádnou pracovní smlouvu. Celý dokument je k nahlédnutí zde.

„Prezidentskou agendu odletěl reprezentovat kdosi, kdo nemá ani řádnou smlouvu s KPR, tím pádem nevíme, co vlastně dělá. U schůzek by standardně měl navíc sedět velvyslanec, kterého jmenoval prezident republiky. Považuji to za pohrdání institucí prezidenta a pohrdání občany ČR,“ dodává senátor.

„Kancelář prezidenta tím ale dlouhodobě ukazuje, že kašle na pravidla a nerespektuje základní principy fungování institucí republiky, a vláda jí to tiše toleruje,“ upozorňuje Fischer a poukazuje na případ výhrůžného dopisu pro předsedu senátu od ambasády Čínské lidové republiky. „O skandálním postupu čínského velvyslance ministerstvo neinformovala. Tehdy rozhodně nešlo o hájení českých zájmů!“

Pavel Šafr – kniha Češi mezi pravdou a lží (archiv)

Za problém považuje také fakt, že se celá záležitost odehrává v době, kdy se v Česku řeší dostavba jaderných bloků elektrárny Dukovany, o kterou Rusko usiluje. Vláda by podle bezpečnostních složek neměla zvát do tendru ruskou státní korporaci Rosatom, protože reálně hrozí, že by to oslabilo suverenitu a bezpečnost země. Česko by mohlo být vydíratelné.

„Vztahy s Ruskou federací jsou na bodu mrazu. Rusové s námi hrají vysokou politickou hru a snaží se ovlivňovat dění v naší zemi. Z toho jasně vyplývá, že tato cesta mohla poškodit české zájmy. A je úkolem vlády, aby podobným excesům předcházela, má na to pravomoc a prostředky,“ vysvětlil předseda senátního výboru pro bezpečnost.

Vláda by podle něj mohla prezidenta požádat o schůzku, při níž by ministr zahraničí a premiér věc vyřešili osobně. Může ale dělat i víc. „Nechat přezkoumat platnost některých diplomatických pasů nebo v rámci schvalování zahraničních cest, které se mají proplácet z účtu vrcholových návštěv, stanovit další omezení pro KPR. A nezapomínejme ani na rozpočet: KPR pravidelně žádá o navýšení svého rozpočtu, čemuž sněmovna a vláda nemusí vycházet vstříc jako doposud,“ uvedl Fischer.

Na to ve sněmovně v úterý upozorňovala předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a představila svůj návrh, kterým by z rozpočtu Kanceláře prezidenta republiky škrtla necelých 18 milionů korun. „Prioritou hradní kanceláře zejména v posledních dnech byla spíše diskreditace práce BIS a navazování ještě přátelštějších vztahů s Ruskou federací prostřednictvím svého poradce Nejedlého,“ sdělila během tiskové konference Adamová.

Podle Pavla Fischera jde především o bezpečnost České republiky. „Bereme-li za samozřejmost, že je třeba chránit prezidenta před výtržníky, pak je namístě ho chránit i před těmi, kdo nemají nezbytnou bezpečnostní prověrku. Jde o bezpečnost nejvyšší ústavní instituce České republiky. Jde o ochranu českých zájmů. A to prosím není luxus, ale nezbytnost,“ uzavřel senátor.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]