Co obětujeme, abychom nebyli obětováni

Petr Fiala, Markéta Pekatová Adamová, Marian Jurečka (ODS)

Petr Fiala, Markéta Pekatová Adamová, Marian Jurečka | FOTO: ODS

Slovo oběť je pro mě spojené vždycky s čímsi větším, důstojným, smysluplným a větším. Nikdy by mě nenapadlo, že se jako politik dostanu do situace, kdy budu tím, kdo něco obětuje ve vyšším zájmu. Měl jsem za to, že oběť je něco spojeného s krutými časy, v nichž není prostor na malicherné spekulování a vypočítavost. Měl jsem, přiznám se, za to, že takové časy už nejsou a že nebudou. Otys míní, covid mění. Čas obětí je tady. 

Nemuselo samozřejmě být tak zle. Stačilo by, aby se vláda Andreje Babiše nechovala jako spolek hochštaplerů, kteří byli vyšší mocí v podobě covidu přistižení, jak se pokoušejí vykrást kasičku v kostele. A stačilo, aby neměli pojištěnou podporu ze strany měkkýšů v dresech sociální demokracie. Stačilo, aby Babiš neuzavřel odporný mocenský pakt s komunisty, kteří vždycky byli a vždycky budou gauneři. Stačilo by, aby celý ten odpudivý cirkus neměl podporu prezidenta republiky. 

Tohle všechno už je teď jedno. Stalo se a jediné, co můžeme a musíme udělat je zabránit tomu, aby to pokračovalo. 

Očividně funkčním způsobem je spojování stran demokratické opozice. Vnímám a vítám postupný zrod dvou bloků. Jeden z nich vzniká na půdorysu středolevém, tedy z Pirátů a hnutí STAN. Druhý je středopravý, složený z lidovců, ODS a nás TOP 09. Toto členění mi připadá přehledné a jasné. Vítám ho proto, že aktuálně žijeme v politicky tekuté době, jejíž bída je do značné míry výsledkem odmítnutí pojmů levice a pravice. V tomto tkví můj konzervatismus: je třeba politiku orientovat a vymezovat, jinak ztratí orientační body a změní se v marketingovou guláš. 

Vznik už zmíněných bloků je právě tím okamžikem, kdy přichází čas obětí. Z hlediska věčnosti vlastně o nic nejde. Jen o potlačení vlastního sobectví, touhy po absolutním prosazení se, ješitnosti. Jenže jsme politici a buďme upřímní – často býváme sobečtí, býváme ješitní a toužíme se prosadit. Vzdát se nějaké části ambicí pro nás asi je těžší, než by mělo být, a bohužel na to často doplácí naši voliči. 

Jestliže se nyní spojujeme, dáváme tím najevo, že si uvědomujeme svou zodpovědnost a že známe priority. Zájmy jednotlivců teď musí ustupovat zájmu celku. Platí to pro mě i pro všechny mé vážené a ctěné kolegyně a kolegy. Jsem rád, že jsme se k téhle oběti rozhoupali. Bylo na čase. Protože pokud teď něco neobětujeme, budeme obětováni všichni – bezmeznému sobectví Andreje Babiše, měkkýšů, kteří s ním sedí ve Strakovce pod dohledem hradního pána, který k tomu všemu mátožně přikyvuje hlavou. 

Autor je místopředseda TOP 09

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články