Co odhaluje vládní rošáda? Personální krizi ANO, zákulisní dohody s Hradem

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková a ministr dopravy Dan Ťok  (ČTK)

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková a ministr dopravy Dan Ťok | FOTO: ČTK

Výměna Marty Novákové a Dana Ťoka odhaluje personální krizi ANO, jež nenaplnilo očekávání řízení státu „odborníky“. Pro Babiše jsou hlavními kritérii loajalita, snadná ovladatelnost a bezbřehý pragmatismus. Signalizuje i neprůhledné zákulisní dohody s Hradem.

Ministr zemědělství Miroslav Toman mladší (ČTK)

Vládní rošáda se u nominantů ANO dala očekávat už jen proto, že ji v předstihu oznámil Babišův věstník Mladá fronta DNES. Jména ministra dopravy Dana Ťoka a ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové ovšem v médiích kolovala už dřív. V tomto smyslu nedošlo k žádnému šokujícímu překvapení. Přesto je provedení těchto změn poněkud zarážející a může předznamenávat širší dosah.

Zemanův obrat

Za zvláštní pozornost stojí náhlý názorový obrat prezidenta Miloše Zemana, který ještě nedávno oba nejvíce ohrožené členy vlády otevřeně bránil. Kdyby chtěl, mohl by premiérovi návrhy na jejich rezignaci včas „rozmluvit“, pokud ne přímo zablokovat.

„Je potřeba mu dát šanci. Vy si opravdu myslíte, že když dáte v pořadí asi devátého ministra dopravy, že tím zlepšíte situaci na dopravním poli?“ hájil Zeman ještě před třemi týdny Ťoka v rozhovoru pro Mladou frontu DNES (23. 3. 2019).

Důvody obhajoby by se našly, především ministrův postoj k mýtnému tendru. Navzdory silným protitlakům Jaroslava Faltýnka (s Kapschem v pozadí), jenž v té době držel nad rezortem s Babišovým vědomím jakýsi patronát, nakonec rozhodl ve prospěch Kellnerova konsorcia CzechToll/SkyToll s úzkými vazbami na Hrad.

Stejně tak se hlava státu postavila za Novákovou, když se rozjížděla mediálně sebevražedná aféra s drahými mobilními daty. Zeman tehdy označil skandál za větší, než je ve skutečnosti.

Ministryně měla k Hradu blízko přes svoji náměstkyni a bývalou pravou ruku ze Svazu obchodu a cestovního ruchu Alexandru Rudyšarovou, jež v roce 2013 neúspěšně kandidovala za Stranu práv občanů Zemanovci. Rudyšarová fakticky řídí ministerstvo a podporují ji i komunisté, kteří ji původně prosazovali do čela rezortu.

Novákové nakonec u Zemana nepomohlo ani „šplhnutí“ na poslední chvíli, když nechala z tradičního setkání se zahraničními diplomaty skandálně vyhodit zástupce Tchaj-wanu na pokyn čínského velvyslance. Jinak by podle ní mohla být ohrožena prezidentova cesta do Číny. Za tento bezprecedentní a hloupý incident opozice žádala její hlavu.

Nehledě na to nyní prezident obě výměny nečekaně hladce posvětil. To na druhou stranu vyvolává otazníky, co za tímto politickým obchodem vězí.

Havlíček: Loajální pravá ruka

Namísto Marty Novákové nastoupí ambiciózní předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček. Je premiérovým poradcem a místopředsedou vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace. Babiš jej označuje za svoji pravou ruku a nešetří jeho chválou. Sedí k němu osobnostně podstatně víc, než sice servilní a velmi pragmatická, ale nepříliš pružná ministryně.

Havlíček patří mezi nejznámější mediální podporovatele klíčových témat vládní politiky ANO mezi zástupci podnikatelského sektoru. Důrazně prosazuje zejména EET, kterou označuje za „jediný smysluplný nástroj pro snížení administrativy“. Veřejně a nekriticky hájí svého šéfa i v citlivých kauzách Čapí hnízdo či střetu zájmů, které považuje za vykonstruované.

Oponenti z řad podnikatelů Havlíčkovi vytýkají, že pět let jen přihlížel tomu, jak Andrej Babiš špinil živnostníky a štval proti nim veřejnost. Přinesl jim zvýšení nákladů a administrativy, statisíce nových kontrol, někdy nesplnitelné podmínky pro podnikání, likvidační pokuty i za drobné prohřešky a nezákonné zaklekávání Finanční správy.

Dá se očekávat, že rovněž mimořádně pragmatický Havlíček se bude mediálně věnovat líbivým tématům inovací průmyslu nebo náhle se probudivší pomoci živnostníkům, které vlády s účastí ANO do této doby zadupávaly do země. Ostatní mocenské a byznysové siločáry v rezortu zůstanou nedotčeny, spíše naopak ještě zesílí svoji intenzitu.

Kremlík: Nominant Hradu a KSČM?

Nepřehlednější je situace v rezortu dopravy. Současné načasování odchodu Dana Ťoka není dvakrát důstojné, jelikož ještě neodezněla ostudná blamáž se sněhovou kalamitou na dálnici D1. Co je však vážnější, odehrává se v průběhu aféry kolem mýtného tendru.

I když ministr není z ničeho obviněn, stává se zatím opticky její první obětí. Navenek totiž vyvřely spory mezi ním a kolegou z hnutí ANO Faltýnkem, jenž si osoboval právo ovlivňovat důležitá rozhodnutí rezortu, jako v případě prosazování zájmů Kapsche.

Není přitom tajemstvím, že se premiér snažil neúspěšně sehnat Ťokova nástupce už loni, ale nikoho nepřemluvil. To svědčí nejen o značné personální nouzi hnutí ANO, ale i o neochotě tahat horké kaštany z ohně po Ťokovi, který se v rezortu doslova trápil.

Babiš chtěl zabránit tomu, aby ministerstvo dopravy zcela ovládl rozpínavý Faltýnek, který mu začal přerůstat přes hlavu. Namísto demotivovaného Ťoka nakonec nastupuje neznámý právník Vladimír Kremlík. V tomto případě jde o čistě politickou, nikoli odbornou nominaci.

Kremlík od roku 2015 pracuje jako náměstek pro právní služby a hospodaření s majetkem Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Zastupuje stát ve sporech, kde je poškozenou stranou. Nejznámější je probíhající soudní kauza OKD, zasahující tehdejšího ministra financí Bohuslava Sobotku. Podle žaloby zde stát při privatizaci tratil 5,7 miliardy korun a ministerstvo financí žádalo náhradu škody.

Blízko k Nejedlému

O Kremlíkovi je známo, že měl nějaký čas blízko k sociální demokracii, jíž byl členem. Pracoval v sekretariátu ministra zdravotnictví Ivana Davida v Zemanově vládě a později v týmu poradců bývalého premiéra Vladimíra Špidly. Podle Lidových novin se za něho přimluvil i současný Babišův poradce Jaroslav Ungerman, který dříve radil Špidlovi a odborům.

MiniMarie Benešová. (ČTK)

Je paradoxní, že v roce 2007 vedl Kremlík právní úsek na ministerstvu dopravy, tehdy vedeném Alešem Řebíčkem, jemuž dnes Babiš nemůže přijít na jméno. Poté přešel do advokátní kanceláře Volopich, Tomšíček & spol., která v té době pracovala i pro Ředitelství silnic a dálnic. Daniel Volopich je přitom švagrem šedé eminence Hradu Martina Nejedlého.

Kremlík na otázku, zda tato souvislost nemá nějaký vliv na jeho jmenování, nereagoval. Umí se však pragmaticky pohybovat napříč politickým spektrem. V nedávné minulosti spolupracoval i se současným radním za ANO na Praze 5 Petrem Lachnitem.

Na jeho konečný výběr měla podle kuloárových zpráv nemalý vliv i KSČM, která dlouhodobě žádala Ťokovu výměnu. Není přitom zřejmé, nakolik se v této věci uplatňuje i současný poradce šéfa komunistů Vojtěcha Filipa, Aleš Řebíček, který je dalším živoucím důkazem toho, jak jsou cesty osudu a byznysu nevyzpytatelné.

Kdo bude další?

Premiér Babiš při oznámení Kremlíkova jména prohlásil, že mu na jeho adresu přišla řada anonymů. „Všechny ty takzvané informace, čí je to člověk, jsem si dostatečně prověřil. Je to profesionál, pracovitý člověk,“ odrazil námitky a označil je za pomluvy. To ukáže čas.

Oba nově ohlášení ministři mají leccos společného. Nastupují do funkcí bez politického zázemí, mandátu, a tudíž i bez odpovědnosti voličům. Stanou se tak pouhými loutkami v rukou premiéra, závislými na jeho libovůli.

Nelze se ale zbavit dojmu, že tato rošáda znamená především pouhé přerozdělení či posílení některých mocenských zájmů. Může být i předzvěstí dalších změn ve vládě. V největším ohrožení se přitom ocitá „úřednický“ ministr spravedlnosti Jan Kněžínek, jemuž zřejmě schází patřičná empatie pro naplnění prezidentových a premiérových osobních představ.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]