Když prestižní americké noviny The New York Times napíší, že Trump a Babiš mají mnoho společného, tak to není velká pochvala. Ve svém článku o návštěvě českého premiéra v Bílém domě mimo jiné noviny připomněly, že se tam potkal vyšetřovaný s vyšetřovaným.
Vedle oslavných fanfár je tu tedy již ten pravý čas na střízlivé zhodnocení americké cesty našeho předsedy vlády, která podle jeho osobního Facebooku působí jako výlet malého Bobše do velkého světa.
Jistě, Babiš se u Trumpa v Oválné pracovně před zraky novinářů choval dobře a je spravedlivé to uvést. Měl připravené dobré vystoupení a schůzka s Trumpem působila idylicky. Jenže okolnosti a kontext Babišovy státní návštěvy až tak idylické nejsou.
Skutečnost, že Andrej Babiš navštívil centrálu tajné služby CIA, je zarážející a téměř potupná. Není vůbec normální, aby se šéf jakékoli vlády dostavil v jiné zemi nejprve na centrálu bezpečnostní agentury a pak šel teprve k prezidentovi. Když se snažíme najít, zda nějaký evropský státník navštívil nejprve centrálu CIA a pak teprve prezidenta USA, rešeršní nástroje mlčí. Angela Merkelová nebo Emmanuel Macron centrálu CIA rozhodně nenavštívili. Jejich média by je roznesla v zubech. Naše média jsou ale skoro bezzubá.
[ctete postid=“238624″ title=“DOKUMENT: Přečtěte si, jak doopravdy vypadal rozhovor Trumpa s Babišem“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/03/Babiš-u-Trumpa-385×230.jpg“ excerpt=“Andrej Babiš prezentuje své setkání s Donaldem Trumpem jako zásadní a zlomovou “ permalink=“http://forum24.cz/dokument-takhle-doopravdy-vypadala-tiskova-konference-trumpa-s-babisem/“]238624[/ctete]
Představte si, že by jel náš státník do Moskvy a nejprve by se musel zastavit v Ljubjance na FSB. V případě Zemana by to mělo logiku, ale nic tak nedůstojného se veřejně nikdy nestalo.
Česká veřejnost by měla mít právo vědět, zda je návštěva CIA standardním bodem programu státní návštěvy, protože dohady se v případě Babiše nabízejí v širokém měřítku. Znamená to kupříkladu, že americká strana sdělila českému premiérovi: Pan prezident Trump vás přijme, ale zastavte se napřed u nás v D.C. na tajné policii?
Dobré vysvětlení přináší v Reportéru novinář Jaroslav Kmenta: „Jakkoliv je nemístné a svým způsobem směšné, že CIA přijímá ve své centrále někdejšího nepřítele – bývalého agenta komunistické Státní bezpečnosti s krycím jménem Bureš –, je nutné to vnímat jako realitu, kterou určili voliči…“ A dále: „Pokud má mít oficiální návštěva Andreje Babiše u šéfky CIA v Langley nějaké podprahové sdělení, pak to zcela jistě není ocenění předsedy české vlády za jeho přínos k úspěchům zpravodajských operací NATO. Naopak. Lze to vnímat spíše jako jasný a nekompromisní signál, a to nejen pro Andreje Babiše, ale i pro prezidenta Miloše Zemana, aby svévolně neměnili priority české polistopadové zahraniční politiky.“
Andrej Babiš svoji návštěvu CIA neobjasnil a o obsahu setkání mlčí. Pohádkám, že se tam jednalo o světovém terorismu, nikdo nevěří. Spíše se zdá pravděpodobné, že Babišovi bylo sděleno, že nebylo dobře rozmetat zahraniční rozvědku, kam si jmenoval svého blízkého zpravodajce Musílka. K vážným tématům také mohlo patřit chování Miloše Zemana a jeho absurdní boj s šéfem kontrarozvědky, která se snaží čelit ruskému vlivu.
V neposlední řadě člověka také napadne, že v CIA dali českému premiérovi nahlédnout do jeho osobního svazku, což je metoda, které on dobře rozumí a ví, jak se má pak chovat. Málokdo je totiž tak vydíratelný díky svému bohatému životu plodnému na kontakty s ruskými a komunistickými bezpečnostními silami jako náš předseda vlády.
Americká cesta Andreje Babiše je a ještě bude výrazně využita k vyprávění příběhu o jeho státnické velikosti a moudrosti. Reálné okolnosti této akce ale nijak omračující nejsou. Babiš vyprávěl tři čtvrtě hodiny o schůzce s prezidentem, která trvala 20 minut. Ale opravdu podstatné přitom bylo to, co této pozitivní a idylické schůzce předcházelo. To moc slavné nebylo, ale věřme, že to bylo pro českou západní orientaci spíše konstruktivní. Trumpova Amerika není v moc dobré kondici a Trumpova ruská stopa nevrhá dobré světlo na jeho éru. Ale republikánská administrativa je zřejmě kompetentní a ostražitá k problémům, které současný svět přináší. Proto není špatnou zprávou, že se šéfka CIA věnovala Babišovi. Jenom to není pro nás žádné vyznamenání. Spíš právě naopak.