Trump vs. DeSantis. Co přinese jejich souboj republikánům a Spojeným státům?

Republikánský guvernér Ron DeSantis na Floridě obhájil mandát (Gage Skidmore from Surprise, AZ, United States of America / CC BY-SA 2.0 / Wikimedia Commons)

Republikánský guvernér Ron DeSantis na Floridě obhájil mandát | FOTO: Gage Skidmore from Surprise, AZ, United States of America / CC BY-SA 2.0 / Wikimedia Commons

Republikáni dosáhli v midtermech nejhorších výsledků, jaké opoziční strana zažila od roku 2002. Tehdy ovšem vládnoucímu prezidentu Bushovi a jeho republikánům výrazně pomohl pocit národní jednoty po útocích z 11. září. Bývalý prezident Donald Trump už večer před volbami slíbil, že v úterý 15. listopadu učiní velké prohlášení. Všichni tušili, že zveřejní svůj úmysl ucházet se potřetí o republikánskou nominaci do souboje o Bílý dům. Měl to být bombastický moment korunující volební úspěch republikánů. Místo toho bývalého prezidenta i mnozí jeho spojenci přesvědčovali, ať počká aspoň do doby, než proběhne druhé kolo voleb v Georgii. Zároveň sílí hlasy, že by měl uvolnit místo guvernéru Floridy Ronu DeSantisovi, který velice přesvědčivě obhájil svůj mandát.

Je ale velká otázka, zda DeSantis do primárek proti exprezidentovi vůbec půjde. George Connway, protitrumpovský republikán a manžel Trumpovy bývalé poradkyně Kellyane Connwayové, vyjádřil pochybnosti nad tím, jaký smysl by takový krok pro mladého guvernéra měl. Bývalý prezident se do něj začal obouvat už před volbami a vymyslel mu dokonce hanlivou přezdívku, což je způsob, jakým se v roce 2016 vypořádával s konkurenty ve straně.

()

V případě, že Trump bude opravdu ochotný stranu zničit, než aby se svého snu o druhém funkčním období vzdal, nemá pro DeSantise volební rok 2024 dobré rozuzlení. Buď prohraje v primárkách, což je pořád ta pravděpodobnější varianta, a Trump pak pohoří ve všeobecných volbách, protože se stal pro stranu přítěží. Nebo Trumpa porazí, ale jeho fanoušci mu to nezapomenou a ve všeobecných volbách ho nepodpoří.

V prvním případě ho budou exprezidentovi fanoušci vinit, že brutálními primárkami poškodil vyhlídky jejich favorita v souboji s demokraty. V tom druhém se pak pro určitou nezanedbatelnou část strany stane zloduchem, který ukončil Trumpovu politickou kariéru. Nenechme se totiž klamat výsledky voleb. Bývalý prezident má ve straně pořád silnou základnu fanoušků. DeSantis tak může raději čekat, až Trump po roce 2024 odejde sám, a počkat si na rok 2028.

Kdo je Scott Walker

I to má ale svá rizika. Za těch šest let se odehraje ještě spousta věcí a vynoří se řada nových republikánů, kteří budou mít za sebou také volební úspěchy. Teď může DeSantis stavět na tom, že je jedním z mála, kdo ve volbách výrazně zvítězil. Zároveň je jeho politika té Trumpově blízká, a tak by mohl oslovit i některé z jeho voličů, kromě těch úplně fanaticky oddaných. Varovný může být příklad Scotta Walkera.

Ten v roce 2014 obhájil křeslo guvernéra Wisconsinu a také se o něm spekulovalo jako o vážném uchazeči o prezidentskou nominaci. Do kampaně vstoupil v létě 2015, což je také poměrně brzy, ale už v září ji musel ukončit, když mu průzkumy nedávaly skoro žádnou šanci. DeSantis by se podobnému osudu jistě chtěl vyhnout.

Profesor Balík čelí útokům levicově extremistických studentů. (Masarykova univerzita)

Pokud by kandidaturu odložil až na rok 2028, neměl by také výhodu onoho volebního vítězství. Na guvernéra už znovu kandidovat nemůže, takže by v roce 2026, až mu skončí nastávající mandát, musel najít jiný významný úřad, o který by se chtěl ucházet. Jenže senátoru Ricku Scottovi na Floridě končí mandát už v roce 2025 a Marca Rubia volby čekají zase až v roce 2028.

Ukázněný Trump, nudný Trump

Ve svém projevu, v němž oznamoval kandidaturu na prezidenta, mluvil Donald Trump nezvykle soustředěně a viditelně se spoléhal minimálně v první části vystoupení na předem připravený text. Vypočítával úspěchy, kterých podle svého mínění v úřadu prezidenta dosáhl, a sliboval, jak by v případě svého zvolení chtěl Ameriku změnit. O volbách v roce 2020, které pro něj byly ústředním tématem kampaně v právě proběhlých volbách, neřekl skoro ani slovo.

Senátor Lindsey Graham, Trumpův střídavý spojenec, už na twitteru napsal, že pokud se bývalý prezident bude držet těchto témat a vystříhá se bojování minulých bitev, určitě vyhraje. Jenže Trump zrovna disciplinovaností neoplývá, takže je otázka, zda mu to vydrží. Zároveň je krajně nejisté, zda tento nový klidný až nudný styl mobilizuje jeho klasické voliče. Oproti ostatním jeho projevům byl tento velice unylý. Jak ukazují záběry televize ABC, mnozí chtěli opustit jeho proslov už v jeho průběhu, ale nepustila je ochranka. Pořád ovšem platí, že Trump je favoritem, byť daleko menším, než to vypadalo ještě před volbami.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články