Co prozradil test: Coca-cola či Sprite jsou v každé zemi jiné

Eric Drooker

Skutečně si myslíte, že všude na světě pijete stejnou Coca-colu, Sprite či Schweppes? Tak to jste na velkém omylu. Testy jedné britské zdravotnické organizace prokázaly, že naopak v každé zemi je ve slazených nealkoholických nápojích jiné množství cukru, přesto, že nesou stejnou značku a měly by chutnat stejně. Jenže rozdíly jsou obrovské.

Testováno bylo celkem 274 různých nápojů v mnoha zemích světa. V některých bylo takové množství cukru v jedné plechovce, že přesahovalo výrazně doporučenou denní dávku, kterou propaguje Světová zdravotnická organizace. Informoval o tom web novin Daily Mail.

Mimořádně sladí například v Thajsku, kde je nápoj Sprite tak sladký, že v jediné plechovce jako kdyby bylo 12 lžiček cukru. V Nizozemsku a Francii ve stejném nápoji bylo jen pět čajových lžiček cukru.

Eric Drooker

Velké rozdíly jsou také v Coca-cole a dalších známých nápojích.

Přitom na světě je odhadem více než 2 miliardy lidí, kteří trpí nadváhou.

Světová zdravotnická organizace proto doporučuje, aby lidé měli za den maximálně 25 gramů cukru denně, což je zhruba šest čajových lžiček. Jenže to překračuje často i jediná plechovka známých nealkoholických nápojů.

Podívejte se na tabulku:

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]