Co řekne premiér a prezident, až žalobce pošle premiéra k soudu? Tohle

Miloš Zeman, Andrej Babiš. ()

Nejpozději v pondělí by měl státní zástupce, který řeší kauzu Čapí hnízdo, rozhodnout o tom, co bude s Babišem. Kauzu už vyšetřili detektivové Policie ČR. Vyšetřili ji také experti na dotační podvody z EU. Všichni dospěli ke stejnému závěru. Babiš a jeho rodina podváděli, lhali v žádosti, aby se obohatili o padesát milionů. Dotaci na stavbu svého luxusního letního sídla neměli nikdy získat, spáchali dotační podvod.

Je tedy více než jasné, že žalobce by neměl rozhodnout jinak, než že kauzu pošle k soudu. Bylo by to tak správné a spravedlivé. Krást dotace se totiž nemá. A nesmí to dělat ani druhý nejbohatší muž země.

A co se stane potom? Podívejme se, co udělá premiér a prezident, až žalobce pošle premiéra k soudu.

Tak předně, kdyby se něco podobného stalo premiérovi normální západní demokratické země, okamžitě by odstoupil, tedy pokud by neopustil svůj post okamžitě po výsledku vyšetřování policie a OLAF. Kdyby se takový premiér „cukal“, pozval by si ho prezident. Mezi čtyřma očima by mu vysvětlil, že má jít z vlády, a on by během několika hodin odešel.

Jenže Česká republika je na tom teď tak trochu jinak. Premiér neodejde. Nikdy, jak sám prohlásil. Až jeho kauzu žalobce pošle soudu, Babiš bude ječet o politické kauze, o zmanipulovaném vyšetřování a že soud ho musí osvobodit, protože nic neudělal.

Co udělá zdevastovaný stařec, jak Miloše Zemana označuje Zdena Mašínová? I to je jednoduché odhadnout. Zeman se za Babiše v plném rozsahu postaví. Bude pomlouvat vyšetřovatele, žalobce, soud, Evropskou unii. Zkrátka všechny. Bude rozhlašovat, že dokud Babiš není pravomocně odsouzený, nevidí důvod, proč by měl vládu opouštět. V záloze si pak ponechá případné osvobození Babiše, díky kterému si ho pěkně vodí již delší dobu

Je to těžká, přetěžká zkouška právního státu. Před soud má jít ulhaný premiér kvůli podvodu. Ten který odmítá odstoupit. Jediný člověk, který ho k tomu může donutit, za ním bude stát, i kdyby mu ukradl tlačenku z talíře. Česká republika z této kauzy může vyjít výrazně posílena. Nebo úpadek opět značně pokročí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]