Co říkali opoziční politici na úterní demonstraci

(F24)

Hlavní část demonstrace se uskutečnila na Klárově, kde organizátoři protestu nabídli pódium i zástupcům opozičních stran s výjimkou SPD. Nabídku k vystoupení dostala také vládní ČSSD, ale nevyužila ji. Část voličů ANO jsou podle místopředsedy TOP 09 Tomáše Czernina lidé frustrovaní dosavadní politikou, chtějí silného vůdce, jenž by vyřešil všechny problémy. Czernin to řekl na úterní demonstraci pořádané v Praze spolkem Milion chvilek.

Podle předsedy STAN Víta Rakušana je třeba voliče ANO přesvědčit, že se mohou mít lépe i bez premiéra Andreje Babiše (ANO). Stoupenci opozice se o to ale musí zasadit vlastními činy, uvedl.

Rakušan upozornil, že Babiš dokázal oslovit mnoho lidí zklamaných z politického vývoje. Podle něj politici nesmějí voliči hnutí ANO pohrdat, ale musí se snažit pochopit jejich problémy a pomoci jim s jejich řešením. Základem podle něj je diskuze s vlastními sousedy a angažovanost ve společenském životě. Vyzval i k zapojení lidí do politických stran.

Czernin promluvil o řadě problémů, které Česko má a které podle něj vláda neřeší. Zmínil dopady klimatických změn, chybějící penzijní reformu nebo problémy ve vzdělávání, kde podle něj Česko zaostává za Evropou. „Tady se musí začít hned, podpořit vědu a vzdělání. To je důležité, protože vzdělaní lidé si nenechají nic nabulíkovat,“ řekl.

Největším problémem Česka je oligarchizace, kterou zosobňuje premiér Andrej Babiš (ANO), uvedla dnes na demonstraci spolku Milion chvilek v Praze poslankyně Miroslava Němcová (ODS). Vyzvala ke spolupráci těch, kdo jsou proti spojení premiéra a prezidenta Miloše Zemana.

„Máme prvního premiéra po roce 1989, který je veden v seznamech StB. Máme prvního premiéra po roce 1989, který je ve své funkci trestně stíhán. Máme prvního premiéra po roce 1989, který je v trvalém konfliktu zájmů,“ řekla Němcová. Zdůraznila, že ODS má i jiný program než kritiku Babiše, podle ní ale nelze problémy premiéra přehlížet, protože jsou pro českou politiku naprosto zásadní.

„Naší vizí musí být spolupráce. Musíme vyzvat ke spolupráci ty politické subjekty a ty voliče, co jsou přesvědčeni, že prvořadý úkol je postavit se toxickému spojení Babiš-Zeman-(předseda SPD Tomio) Okamura-(předseda KSČM Vojtěch) Filip,“ řekla Němcová. Podle ní je opozice připravena spolupracovat, dokazuje to i skutečnost, že zástupci opozičních stran vystoupili dnes na stejném pódiu.

Němcová také řekla, že protesty musejí pokračovat, protože problémy v ČR přetrvávají. Upozornila, že demonstrace na Slovensku původně také vypadaly, že nebudou mít výsledek, a nakonec vyústily v odchod premiéra Roberta Fica.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]