Co s neočkovanými? Státy experimentují: pokuty, restrikce, peníze

Ilustrační foto  (Pixels)

Ilustrační foto | FOTO: Pixels

V boji proti koronaviru se pozornost obrací k těm, kdo se nechtějí nechat očkovat a nemají k tomu nějaký vážný důvod, především zdravotní. Protože se má obecně za to, že nízká proočkovanost ohrožuje společnost, například v provozu nemocnic, které se nemohou věnovat jiným pacientům, sahají vlády už k přísnějším opatřením.

Německo a Izrael se blíží zavedení povinného očkování vakcínou proti covidu-19, Řecko zavádí pokuty a Španělsko zavádí restrikce. Navzdory protestům je ztěžování života těm, kteří se nechtějí nechat očkovat, taktikou, kterou mají vlády, vyděšené šířením mutace omikron, stále více na stole.

()

Zde jsou podle serveru Bloomberg.com některá z opatření proti neočkovaným, která zavedly vlády po celém světě.

Řecké pokuty. Vláda zavádí povinné očkování pro všechny Řeky starší 60 let. Od příštího měsíce budou ti, kdo očkování odmítnou, platit pokutu 100 eur (113 dolarů) každý měsíc, kdy se nenechají očkovat, přičemž prostředky půjdou na nemocniční služby. V Řecku se v listopadu nechalo očkovat pouze 60 000 z 580 000 neočkovaných osob starších 60 let.

Lockdown v Rakousku. Země s jednou z nejnižších proočkovaností v západní Evropě zůstane v lockdownu až do poloviny prosince. Kancléř Alexander Schallenberg slíbil, že poté zruší omezení pro očkované nebo osoby, které se nedávno z viru zotavily. Lockdown pro neočkované pravděpodobně přetrvá, i když s negativním testem mohou stále chodit do práce. Úřady také pracují na plánech zavést od února povinné očkování, přičemž pokuty mohou dosáhnout až 7200 eur.

Předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS) (Miloš Vystrčil / se souhlasem)

Finské bary. Bary a restaurace ve Finsku, které odmítají používat covid certifikáty, nebudou v rámci posledního nařízení vlády podávat alkohol po 17. hodině. Zdravotnické úřady ve městě Kajaani na severu země nabídly tisíc plastových kbelíků, aby nalákaly lidi na injekci. Naráží tak na vtip, že Finové budou stát fronty na cokoli, aby dostali kbelík zdarma.

Zákaz cestování do Španělska. Španělsko fakticky zakázalo těm, kteří nejsou plně očkováni, příjezd ze Spojeného království. Od 1. prosince se bude při vstupu do země akceptovat pouze doklad o očkování pro dospělé. Španělské úřady neakceptují ani potvrzení o uzdravení z covidu.

Maďarské restrikce. Vláda v Budapešti umožňuje zaměstnavatelům, aby očkování pro zaměstnance stanovili jako povinné a přiměli je tak k očkování. Kdo se nenechá očkovat, může dostat neplacené volno.

Slovensko a peníze. Slovenský ministr financí Igor Matovič chce rozdávat poukázky v hodnotě 500 eur všem lidem starším 60 let, kteří se nechají očkovat, včetně těch, kdo již očkování podstoupili. Proti poukázkám, které by bylo možné využít v restauracích a hotelech, se staví některé vládní síly, ale Matovič doufá, že se mu je podaří prosadit s podporou některých opozičních zákonodárců v parlamentu.

Dárkové předplatné Týdeníku FORUM (FORUM 24)

Singapurské účty za lékařskou péči. V Singapuru si nyní budou muset ti, kteří se rozhodnou nenechat se očkovat, platit účty za lékařskou péči, pokud dostanou covid. Podle středního odhadu zveřejněného ministerstvem zdravotnictví mohou pacienti, kteří dostanou léčbu a zůstanou na jednotkách intenzivní péče, zaplatit přibližně 25 000 sáhů (18 460 USD).

Litevské certifikáty. Mnoho zemí v Evropě vyžaduje pro vstup do barů a restaurací očkovací průkazy, ale Litva šla ještě o krok dál. Občané starší 16 let musí předložit potvrzení o covid imunitě, aby mohli vstoupit do jakékoli restaurace nebo kavárny, nákupního centra, kina, kosmetického salonu nebo jiných veřejných vnitřních prostor či na jakoukoli akci. Pravidlo bude od konce prosince dále zpřísněno a bude se týkat všech osob starších 12 let. Vláda také vyplatí 100 eur lidem starším 75 let, kteří se nechají očkovat do 31. března.

Povinnosti pro zaměstnavatele v USA. Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena vydala mimořádné pravidlo, které nutí velké soukromé zaměstnavatele vyžadovat očkování nebo pravidelné testování. Ministerstvo práce uvedlo, že mandát se bude vztahovat na společnosti se 100 a více zaměstnanci, a stanovilo lhůtu do 4. ledna. Při nedodržení by mohly být uloženy pokuty až do výše 136 000 dolarů. Podle říjnového průzkumu nadace Kaiser Family Foundation odešlo z práce asi pět procent neočkovaných zaměstnanců, když jejich zaměstnavatel povinnost očkování zavedl.

Ukrajinští učitelé. Na Ukrajině byli učitelé a státní úředníci, kteří nejsou plně očkováni, posláni na neplacené volno. Restaurace, nákupní centra a fitness centra smějí fungovat pouze v případě, že se nechalo očkovat 100 procent jejich zaměstnanců. Veřejná doprava po celé zemi je dostupná pouze pro očkované osoby.

V Rusku Vladimir Putin i nadále říká, že je pro dobrovolné očkování, mezitím ale různá města a regiony zavádějí vlastní restrikce. Chantsko-mansijský autonomní okruh na Sibiři se stal prvním v zemi, který zavedl pravidla pro sebeizolaci obyvatel, kteří ještě nebyli očkováni proti covidu-19. Republika Tatarstán se stala první ruskou oblastí, která v pondělí zavedla průkazky s QR kódem ve veřejné dopravě.

Petrohrad chce do poloviny ledna proočkovat 80 procent obyvatel, uvedl ve čtvrtek jeho gubernátor Alexandr Beglov. Podle jeho slov je v současné době očkováno 67 procent obyvatel města.

Nejnovější regionální opatření na podporu očkování přicházejí v době, kdy ruští zákonodárci usilují o zavedení očkovacích pasů pro veřejnou dopravu, restaurace a obchody s nikoli nezbytným zbožím. Cílem je vypořádat se s hluboce zakořeněným váháním ohledně očkování. V celém Rusku je plně naočkováno 39,6 procent obyvatelstva.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]