Co se bude dít po smrti Alžběty II.? Na veřejnost unikly přísně tajné plány

Královna Alžběta II. (Profimedia)

Královna Alžběta II. | FOTO: Profimedia

Je nejdéle vládnoucím monarchou v dějinách Británie, v dubnu oslavila už 95. narozeniny. A i když je Alžběta II. stále velmi vitální a plní řadu různých povinností, státní aparát už se připravuje na její skon. Operace nese název London Bridge a do nejmenších detailů řeší, co se bude dít poté, až britská královna naposledy vydechne. Dokumenty nyní unikly na veřejnost spolu s informacemi o následné korunovaci prince Charlese.

Operace London Bridge, jejíž podoba byla upravena v době pandemie koronaviru, například počítá s tím, že vlajky na všech státních institucích budou do deseti minut stažené na půl žerdi. Následovat bude televizní projev prince Charlese, který později absolvuje smuteční „turné“ napříč Velkou Británií. V plánu je také smuteční bohoslužba v Katedrále svatého Pavla, která má vypadat „spontánně“. V dokumentech se o chvíli, kdy Alžběta II. zemře, mluví jako o Dni D, píše britský Daily Mail.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Tamější média nicméně připomínají, že nevědí o tom, že by královna byla ve špatném zdravotním stavu, a objevují se tak otázky, jak je možné, že takto citlivé dokumenty a informace unikly na veřejnost. A aby toho nebylo málo, spolu s operací London Bridge prosákl na veřejnost i plán na korunovaci prince Charlese ten nese název Spring tide, tedy Jarní vlna. V tomto případě ale podrobnosti ceremoniálu chybí.

Buckinghamský palác odmítl aktuální únik přísně tajných plánů komentovat. Expertka na královskou rodinu Angela Levinová byla sdílnější: „Je hrozné a kruté zveřejnit plány o královnině smrti. Kde jsou naše morální zásady?“ položila řečnickou otázku. Spolu s dalšími podrobnostmi proniklo na veřejnost i pořadí lidí, kteří se o úmrtí panovnice dozvědí jako první je na řadě premiér, následují členové vlády či velení armády, jež zároveň nařídí krátce po obdržení smutné noviny vypálení čestných salv po celé zemi.

Celkově má státní smutek trvat deset dní a vyvrcholit státním pohřbem ve Westminsterském opatství. Rakev má být přitom přístupná po dobu tří dnů, aby zájemci z řad veřejnosti měli dost času vzdát oblíbené panovnici hold. Alžběta II. následně spočine v rodinné hrobce na hradě Windsor. Hned vedle svého manžela prince Philipa, který zemřel letos v dubnu ve věku 99 let.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články