Co se musí ministrům slíbit, aby chodili do práce?

Eric Drooker

Až budou příště ministři hnutí ANO tvrdit, že makají, stálo by za to zeptat se, kde. Na pravidelné čtvrteční interpelace do Poslanecké sněmovny totiž nechodí, a dokazují tak, že se se svými ideovými odpůrci vůbec nehodlají bavit a diskuze pro ně neexistuje. Podobně se chovají i další koaliční ministři, proto dnešní interpelace zabraly pouhou půlhodinu. Dostavit se totiž neobtěžovalo 14 ministrů.

Těžko chtít po ministrech, aby dodržovali své povinnosti, když jim příkladem jde předseda vlády Bohuslav Sobotka nebo vicepremiér Babiš, kteří na interpelace také nechodí. U předsedy ČSSD je to překvapivé, protože právě jeho strana byla v minulém volebním období hlavním kritikem neúčasti ministrů ve Sněmovně.

Andrej Babiš svou arogancí nikoho překvapit nemůže a svým způsobem se u něj jedná také o obranný mechanismus. Díky neúčasti na interpelacích se mu totiž nemůže stát, že by jako již několikrát proklamoval pouze naučené teze, bez jakéhokoliv argumentu. Při písemné odpovědi se mu to nestane, protože text nechá vypracovat odborníky, které zaměstnává.

Pokud současná vláda kritizuje pravici, že se snaží přerušovat jednání o šikanujícím zákonu o elektronické evidenci tržeb a nazývá toto jednání obstrukcemi, měli by se členové kabinetu zamyslet nad tím, co dělají oni. Opozice sice skutečně blokuje zákon, proti kterému logicky argumentuje, ale ministři prostě ve čtvrtek nepřijdou do práce. Zdá se, že Andrej Babiš nakazil své kolegy ve vládě svou tendencí brát si dovolenou, aniž by na ni měl nárok.

Vláda se zkrátka vysmívá poslancům, kteří nemají stranickou legitimaci jedné z koaličních stran. Vojtěch Filip byl sice dnes vyzván, aby nespokojenost poslanců tlumočil vedení Sněmovny, ale jak tato stížnost dopadne, se dá odhadnout. Předsedkyně Poslanecké sněmovny Jaroslava Jermanová je totiž členkou hnutí ANO.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner