Co se peče v Lánech

(Štěpán Mareš)

FOTO: Štěpán Mareš

Andrej Babiš dorazil v neděli do Lán s vánočkou, v níž se, jak je známo z kvalitní i pokleslé literatury, ukrývají obvykle zapečené pilníky, vrtáky, nože, či alespoň tajné zprávy. Co skrývalo vánoční pečivo tentokrát, netušíme. Stejně tak zůstalo veřejnosti utajeno, co bylo obsahem rozhovoru obou politiků. Jisté však je, že krátce po odjezdu Babiše z Lán, Miloš Zeman poprvé jasně prohlásil, že by rád viděl předsedu ANO jako svého nástupce.

„Já vycházím z toho, že ze tří favoritů prezidentské volby dva mají prakticky nulovou politickou zkušenost. Vycházím dále z toho, že prezident je hlava státu, a tedy vrcholný politik. A podobně jako se nenecháte operovat chirurgem, který nevystudoval medicínu, tak asi nebudete chtít za prezidenta někoho s nulovými nebo téměř nulovými zkušenostmi.“

Zemanova slova vyřčená pro Radiožurnál (v případě jednoho z prezidentských kandidátů ostatně zcela lživá) jsou nepochybně pouze prvním z dlouhé řady vyjádření na Babišovu podporu. Respektive vyjádření, která budou – v míře snad ještě větší a intenzivnější – snižovat odbornou, osobnostní, a nejspíši morální kredibilitu Danuše Nerudové a Petra Pavla.

Ačkoli by někdo mohl při pohledu na snižující se čísla Zemanovy popularity takovou podporu bagatelizovat, může být pro zvolení nového prezidenta naprosto zásadní. Už proto, že Zeman má ve druhém kole prezidentské volby potenciál sjednotit a mobilizovat desetitisíce voličů SPD, komunistů, Trikolory, Přísahy, Volného bloku, účastníků protivládních demonstrací na Václavském náměstí a kdoví, koho ještě. Přes všechnu současnou nepřízeň (zapříčiněnou podporou proticovidových opatření, očkování a zejména války s Putinovým Ruskem) to byl přece Miloš Zeman, kdo takřka deset let mluvil z Hradu jejich jazykem, urážel ty, které by oni sami chtěli urazit, a vůbec vytvářel dojem, že hájí jejich zájmy.

Dvakrát za sebou přispěli k volbě Zemana prezidentem. Doslova si tak ověřili funkčnost demokracie a nyní si těžko nechají ujít příležitost, aby si znovu zvolili hlavu státu, která bude hájit „naše lidi“. Tedy především je samé se všemi mindráky, které s sebou v životě vlečou. Zemanova identifikace a podpora takového kandidáta, bude pro jejich volbu více než podstatná.

Při…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články