Co se stalo s Ukrajinou, už se nesmí nikdy opakovat, řekl Kyrylo Budanov

Šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov (Ministerstvo obrany Ukrajiny / se souhlasem)

Šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov | FOTO: Ministerstvo obrany Ukrajiny / se souhlasem

Šéf ukrajinské rozvědky Kyrylo Budanov se domnívá, že Ukrajina by měla Rusko systematicky oslabovat, ale potřebuje k tomu být pevně ukotvena v evropských i euroatlantických strukturách.  Řekl to v rozhovoru pro polský portál Wirtualna Polska.

„Je zajímavé, že v současné době se v ruském informačním prostoru, primárně na internetu, ale i mezi částmi opozice, začíná prosazovat myšlenka, že za tuto invazi by měla být obviňována pouze Putinova klika, ale společnost s tím nemá nic společného,“ řekl v rozhovoru Kyrylo Budanov, který však zároveň upozornil, že Ukrajina bojuje se zemí, kde Putinovy kroky podporovaly více než dvě třetiny obyvatelstva.

Ukrajinští dělostřelci v akci. Ilustrační foto (Generální štáb ukrajinské armády, se souhlasem)

Budoucnost vzájemných vztahů Budanov těžko odhaduje především proto, že není jasné, jak Rusko nakonec dopadne. „Nevíme, jaká bude budoucnost Ruska. Na kolik elementů se rozpadne a s kým se budeme muset bavit o reparacích a stíhání osob odpovědných za zločiny,“ poznamenal šéf ukrajinské rozvědky.

Podle jeho názoru jsou úkoly Ukrajiny do budoucna především v systémovém a státním oslabení Ruské federace. „Za tímto účelem se musíme aktivně zapojit do euroatlantických a evropských struktur: politických, ekonomických, bezpečnostních, právních, humanitárních i vzdělávacích,“ naznačil budoucnost Budanov.

Šéf ukrajinské rozvědky se navíc domnívá, že je nutné zapomenout na postsovětské období, kdy se Rusko snažilo Ukrajinu ovládat, což nakonec vyústilo až do současné brutální agrese. „Musíme mít nějakou formu kontroly nad novou poválečnou Ruskou federací. Aby se to, co se stalo s Ukrajinou, už nikdy neopakovalo,“ dodal Kyrylo Budanov.

Kromě politických otázek se Budanov vyjádřil i k otázkám vojenským. Na otázku, do jaké míry byla mýtem údajná síla ruské armády, která měla být druhou nejsilnější armádou světa, odpověděl jasně: „Ano, věřím, že to byl mýtus. Ale myslím si, že my Ukrajinci jsme pomohli světu rozptýlit příběhy o neporazitelné ruské armádě.“ Zároveň současný boj Ukrajiny proti Rusku přirovnal k historickým událostem. „V době královny Alžběty I. Britové porazili na moři španělskou flotilu. Velkou a neporazitelnou armádu. Stejně tak porazíme velkou a neporazitelnou armádu Ruska. Jako David porazil Goliáše,“ zakončil povídání Budanov.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články